Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Neužil nedostal roli Emila Zátopka zadarmo, rozhodoval i tvar jisté části těla

Václav Neužil
Václav Neužil
Zdroj: profimedia
Václav Neužil

V létě má premiéru film Zátopek, kde dostal Václav Neužil jedinečnou šanci ztvárnit našeho legendárního běžce. Během příprav na natáčení si však sáhl na dno svých sil. Tréninky byly pro normálního smrtelníka neskutečně náročné a v jednu chvíli to vypadalo, že se nakonec natáčet vůbec nebude.

Herec Václav Neužil dostal nabídku, která se neodmítá. Na roli legendárního běžce Emila Zátopka se připravoval opravdu svědomitě. Důkazem toho je, že trénoval několik let, aby mohl jednoho z nejlepších olympioniků zahrát tak, jak by si zasloužil.

Rádkyní celému štábu byla skutečná Dana Zátopková, tedy manželka Emila. Když režisér hledal hlavního představitele, Zátopková tvrdila, že musí mít určitým způsobem tvarovaná lýtka. Přesto prý vlak nejede. „To je u nás ve štábu slavná historka,“ směje se Václav Neužil.

Václav Neužil prošel náročnými tréninky

„Paní Dana Zátopková kdysi řekla, že si myslí, že to nemůže hrát žádnej herec, protože na to nebude mít fyzicky a nebude při běhu vypadat tak, jak má, když hraje jednoho z největších olympioniků naší země,“ vyprávěl Neužil v pořadu Ušák Jaromíra Bosáka pro Seznam Zprávy.

„Vznikla pak otázka, jestli se běžec má naučit hrát nebo herec běhat. Je pravda, že ona říkala, že nikdo nemůže mít takový lýtka jako Emil. Já jsem pak pilně několik let trénoval na Strahově, ve Hvězdě a na Ladronce,“ svěřil se Neužil s tím, jak moc dřel.

Sáhl si na dno svých sil

„Naběhal jsem toho, myslím, docela dost. Měl jsem skvělého trenéra a zhubnul jsem. Poznal jsem, co je to intervalový trénink, což vymyslel mimochodem nechtěně Emil Zátopek. On trenéra neměl, ale svým přístupem v těch dřevních dobách to vymyslel,“ prozradil herec.

Skutečnou Danu Zátopkovou mezitím stále trápil tvar lýtek. Potřebovala, aby Neužil zahrál Zátopka věrohodně. Já jsem se o lejtka nikdy nestaral, ale Martha Issová, která hraje Danu, mě pak jednou tajně vyfotila na place a poslala je Daně,“ popsal zlomový okamžik Neužil.

Kvůli roli si musel nechat vystříhat pleš

„Pak ji byla navštívit v nemocnici a ona prohodila, že to by šlo. Běhal jsem i v kanadách. Nejsou to ale ty klasický kanady s těma přeskama, jak si představujeme. Byly to takový těžký boty. Bagančata no,“ pokračoval Neužil, pro kterého byla příprava neskutečně náročná.

„Nepoblil jsem se jako Emil, ale dostal jsem se na nějakou svoji hranici. Ta první fáze tréninku, která probíhala v roce 2015/2016, byla perná. Pak se film odložil a pak jsem se v roce 2018 dozvěděl, že se bude znovu natáčet,“ řekl Neužil.

„Znovu jsem naběhl na ten tvrdej trénink. Ten už byl pro mě lehčí, protože jsem si hodně zkusil. Běhal jsem s atletickou skupinou na Strahově a absolvoval jsem atletickou abecedu,“ zakončil svoje vyprávění herec. Film má premiéru 13. srpna 2020.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky