Herec Václav Neužil se v dnešním díle pořadu Show Jana Krause rozpovídá o jedné ze svých zásadních rolí. Příprava na životopisný film natočený pod taktovkou režiséra Davida Ondříčka mu prý zabrala dlouhých pět let.

"Ten film se odkládal kvůli penězům, tím pádem se nabíralo časové manko," vysvětluje herec, proč musel snímku věnovat tolik času a dodal, že dokonce hrozilo, že k natáčení vůbec nedojde.

"Kolegové v Dejvicích mi v šatně říkali: jako vážně furt běháš, i když to nebude? Oni si mě dobírali. Bylo to pět let hrubého času, byly tam i prodlevy, kdy jsem neběhal a kdy to vypadalo, že film opravdu nebude, a David mi říkal, že opravdu neví, jestli to bude, a když jo, tak třeba už na to budu starý," zavzpomínal Neužil. Nakonec ale všechno dobře dopadlo, film byl natočený a v roce 2021 měl premiéru.

Byl to pro mě veliký zážitek

"Ve finále to byl pro mě velký zážitek," pochvaluje si Václav Neužil. Ačkoliv byl vždy velkým sportovním fanouškem a sám hrál tenis a hokej, chyběla mu vytrvalost.

"Takže když jsem začal běhat, bylo to něco, a naznačil jsem to i Davidovi, o čem jsem si nebyl jistý, jestli to překousnu, jestli to vůbec půjde. Protože to bylo vždycky to nejhorší, co jsem v tělocviku na gymplu nebo na základce dokázal skousnout. Když byly rychlé trasy, tak tam jsem se nějak dokázal zorientovat, ale jakmile byla takzvaná dvanáctiminutovka, což znamenalo, že se v kuse dvanáct minut běhá, bylo to pro mě ve věku osm devět nepředstavitelné. Tato role ale byla zcela výjimečná a bylo jasné, že kvůli ní budu muset podstoupit určitou fyzickou proměnu.To je vlastně hercův sen, ta možnost změnit se v někoho jiného, což je vlastně princip herectví. Tohle jsem vždycky trochu záviděl těm hollywoodským hercům, že jsem je v té roli skoro nepoznal," popisuje Neužil.

Nyní má další výjimečnou roli, a to ve filmu o kontroverzních bratrech Mašínových, kteří se postavili komunistům a prostříleli se na Západ. "Hraju tam jejich strýce Bořka Nováka, což byl bratr jejich maminky. Je to taková menší role," uzavřel. Na celý díl show Jana Krause se můžete podívat již dnes večer od 21:35 na TV Nova.

Václav Neužil s manželkou