Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jaký byl skutečně vztah Němcové a Nebeského: Pravnučka prozradila detaily

Božena Němcová v roce 1860
Božena Němcová v roce 1860
Zdroj: Wikimedia Commons, By Karel K. - František Kubka, Miloslav Novotný; "Božena Němcová", Neub

Seriál Božena pojednávající o životě spisovatelky Boženy Němcové se těší velkému zájmu diváků. Nutno podotknout, že bylo o čem točit! Vdaná Němcová měla totiž velmi bujarý život a nijak se netajila poměrem se svým milencem Václavem Bolemírem Nebeským. O jejich vztahu promluvila jeho praprapravnučka Irena Maňáková.

Nový seriál Božena pojednává, jak už název napovídá, o Boženě Němcové. Věrohodným natočením jejího životního příběhu se zájem o ni zvýšil. Nejtěžší to mají Anna Kameníková a Aňa Geislerová, které Boženu hrají v různých životních etapách.

Velmi významný pro ni byl třeba milenecký poměr s Václavem Bolemírem Nebeským. V seriálu ho ztvárnil herec Jan Nedbal. On a Kameníková se museli smířit s natáčením velmi intimních scén. Kameníková je ale profesionálka, a tak se ničemu nebránila.

„Je to nevšední a nepříjemné, ale pokud je herecký partner citlivý a empatický, tak se to dá přežít. Myslím si ale, že tyto scény jsou v minisérii nutné a mají svůj význam, protože i milostný život byl velkou a důležitou součástí spisovatelčina života,“ tvrdí Kameníková.

Anna Kameníková Anna Kameníková Zdroj: Profimedia.cz

„Ve filmech nemusí být jen scény, které podávají informace, ale i ty, které navozují pocit. Což je přesně smyslem záběrů tohoto typu. Domnívám se, že pak by ten film nebyl tak zajímavý,“ vysvětluje herečka.

O dávném poměru Němcové a Nebeského ví i jeho praprapravnučka Irena Maňáková, ředitelka odboru komunikace Národní knihovny České republiky. Už jako malá holka o tom slýchala a milostné peripetie jejího rodu ji zajímaly.

„O vztahu Boženy a Václava Bolemíra bychom mohli vědět mnohé, ale má prapraprababička spálila všechny dopisy, které Václav Bolemír od Boženy dostal. A podle toho, co se v naší rodině po generace vypráví, jich nebylo málo a byly jak milostného, vášnivého, tak i filozofického rázu,“ prozradila Maňáková webu Deník.cz

Ač měla Božena Němcová 4 děti, skutečná a hlavně naplněná láska se jí vyhýbala. Ač měla Božena Němcová 4 děti, skutečná a hlavně naplněná láska se jí vyhýbala. Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Neznámý – my archive, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.ph

„Z ženského pohledu prapraprababičku Terezii Fastrovou, která byla Bolemírovou druhou ženou, chápu. S literárním nadáním Boženy Němcové si dokážu představit prvotní šok, který měla, když dopisy objevila a četla si je,“ myslí si Maňáková.

„Na druhou stranu, kdyby je třeba jen zahodila nebo je někam schovala, tak to dnes mohlo být krásné čtení a obrovský zdroj informací,“ tvrdí.

K dobru dává zároveň historku, o které se neví. „Také se u nás traduje, že když Bolemír Nebeský odjížděl do Vídně, kde měl studovat, tak se s ním Božena Němcová přišla na nádraží rozloučit, a coby vdaná žena na veřejnosti příliš nezastírala, jak ji Bolemírův odjezd a vidina odloučení bolí. Mělo to prý být velmi emotivní loučení,“ popisuje Irena Maňáková, jaký měl její praprapradědeček vztah s Němcovou.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky