Režisér Václav Marhoul se narodil 30. ledna 1960 v Praze. Jako filmový producent působil ve filmech Pražská pětka nebo Kouř a jako režisér ve snímku Mazaný Filip, Tobruk nebo Nabarvené ptáče.

Je také spoluzakladatelem výtvarné skupiny Tvrdohlaví a sedm let působil jako ředitel filmových studií na Barrandově. Roku 1997 založil produkční společnost Silverscreen. Nebojí se ani postavit před kameru, vidět jste ho tak mohli v seriálech Horákovi, Redakce, nebo Kancelář Blaník. Se svou dcerou Annou si zahrál ve filmu Skřítek.

Režíroval velkofilm Tobruk i drama Nabarvené ptáče

I přes svůj nezpochybnitelný um se stal Marhoul slavným až díky velkofilmu Tobruk z roku 2008. Tento válečný snímek byl inspirován knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy a vypráví o lidské touze přežít a také o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941.

Dalším velkofilmem, za který získal dokonce Českého Lva v devíti kategoriích, je Nabarvené ptáče z roku 2019. Toto drama se natáčelo na Ukrajině, proto, když se Marhoul dozvěděl, že Rusko napadlo Ukrajinu, silně ho to zasáhlo.

Z války na Ukrajině měl pořádný šok, nečekal ji

"Čekal jsem, že ruská vojska vstoupí jen do separatistických republik, za dva tři měsíce zaberou zbytky jejich území, pak spustí dezinformační kyberválku a že na Ukrajinu jako celek zaútočí, až kdyby její jednání o vstupu do NATO došla hodně daleko. Šeredně jsem se mýlil. Že někdo vytáhne v 21. století vzorec studené války ze století minulého, to mě prostě šokovalo," řekl pro idnes.cz.

Sám při natáčení potkal celou řadu šikovných Ukrajinců, kteří se uměli semknout a nejinak je tomu i v případě války.

"Těší mě nezměrná síla empatie a solidarity vůči Ukrajině stejně jako fakt, že je pozitivní, tedy větší než nenávist k Rusku," potěšeně poznamenal.

Dokonce zvažoval, že by jako dobrovolník nastoupil do války se zbraní v ruce.

Související články