Václav Klaus se dlouhodobě staví proti vládním opatřením. Exprezident je odpůrcem nošení roušek, opakovaně vystupuje na veřejnosti bez ochranných pomůcek, a dokonce se objevil na demonstraci proti zavedeným pravidlům.

Za své říjnové vystoupení před Obecním domem, kde opět promlouval k lidem bez roušky či respirátoru, Klaus dokonce dostal pokutu 10 tisíc Kč, to ho ale nedonutilo začít nařízení dodržovat.

Na svou lehkovážnost nakonec Václav Klaus doplatil, a koronavirus prožil na vlastní kůži. Měl ale veliké štěstí, i přes vysoký věk prodělal pouze lehkou formu nebezpečného viru.

Václav Klaus byl propuštěn z karantény

Klaus oslaví letos osmdesáté narozeniny, a tak měli jeho příznivci přirozeně obavy, aby boj s koronavirem zvládl. Nové mutace viru totiž zabíjí i výrazně mladší ročníky, než je bývalý prezident.

Odpůrce roušek měl ovšem obrovské štěstí a kromě vstupní prohlídky v nemocnici mohl s nemocí bojovat v domácím prostředí. Klaus totiž prodělal pouze lehkou formu covidu. Jelikož je už nyní v dobrém stavu, na kontrole se lékaři rozhodli mu karanténu neprodlužovat.

„Již po pondělní kontrole u jeho ošetřujícího lékaře v pražské Ústřední vojenské nemocnici bylo evidentní, že nebude nutné, aby byl konec této úředně nařízené izolace odkládán,“ uvedl mluvčí Institutu Václava Klause (IVK) Petr Macinka.

Bývalý prezident se léčil doma, dostupnými léky, jako je Aspirin

„Václav Klaus absolvoval celou svoji léčbu bez nutnosti jakékoli nadstandardní či nemocniční péče, a to za pomoci běžně dostupných léků (vitaminy, přírodní přípravky, léky na podporu imunity, Aspirin),“ uvedl mluvčí Macinka.

Lékem Isoprinosine se léčil imunolog Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové Jiří Beran. Lék je však podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný jen na lékařský předpis. Standardně se totiž užívá k léčbě deficitů imunitního systému.

Pozitivní test na covid vyšel Klausovi 23. února, v karanténě tedy strávil pouze deset dní.