Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Ostatky upírů se našly i v Česku: Lidé měli speciální strategii, jak je zničit

Zdroj: shutterstock
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Věříte na upíry? Ne? Tak to byste možná měli. Jejich ostatky totiž byly nalezeny v Česku. Podle kosterních důkazů se o ně opravdu jednalo. Byli totiž pohřbíváni s oddělenou hlavou a zasypáni kamením, aby bylo jisté, že jsou na 100% mrtví. Lidé se totiž obávali, že vstanou z mrtvých a vysají krev z nich a z jejich nejbližších.

Při pohřbívání byli dále svázáni do kozelce a probodnuti kůlem. Kamení, kterým byli zasypáni, mělo zamezit tomu, aby upír vstal z mrtvých. Obavu z nich měli lidé oprávněnou. Upírům se také občas říká „nemrtví.“

Někde měl upír podobu zvířete s černýma očima

Netřeba dodávat, že upíři se živí lidskou krví a pohybují se jen v noci. Tito takzvaní nemrtví vycházejí z lidové víry z Balkánu. Jsou považováni za nezvanou návštěvu, která téměř vždy přivolá smrt nebo přinejmenším nějakou nepříjemnou situaci. V původní mytologii Slovanů a Germánů se upírem stával člověk, který nezemřel čistým způsobem (sebevrah nebo zločinec). Dítě čarodějnice mohlo být taktéž upírem.

Vzhled upírů je sporný. Každý národ je popisuje jinak. Nejčastěji měl ale upír podobu člověka bez kostí a bez nosu. Oči měl hnědé, zelené či červené. Za předpokladu, že měl hlad, změnila se barva v černou. V Bulharsku měl podobu zvířete. Z části mohl vypadat jako rys, vlk, zmije či koza. Podle některých filmů se pro změnu jedná o postaršího člověka s obřími špičáky, kterými se zakusuje zejména krásným ženám do krku.

V Českém Krumlově byla nalezena upírka

Na pohřebišti v Českém Krumlově byl v roce 2000 objeven zajímavý nález. Vzhledem k tomu, jakým způsobem byla – soudě dle kostí – žena pohřbena, dost možná se o jednalo o upírku. Podle některých historických pramenů se mohlo jednat o kostru kněžny Eleonory Amálie von Schwarzenberg, která tam byla v 18. století pohřbena. Během svého života prý prováděla magické rituály. Zarážející je přinejmenším to, že před pohřbem bylo spáleno její srdce.

Další nález byl učiněn v 60. letech 20. století ve vesnici Čelákovice. Objeveno bylo celkem čtrnáct koster. Ostatky údajně pocházely ze 13. až 15. století. V hrobu bylo opět jasně vidět, že postavy byly pohřbené jako kdyby šlo o upíry.

Z upírů lidé měli strach

Upír je zkrátka tajemná bytost, jejíž původ nám není tak úplně zcela jasný. Zřejmé ale je, že o dobré duše nešlo. Škodili lidem, zvířatům a do života nikomu nic dobrého nepřinesli.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky