Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Twiggy: Za úspěch vděčí tomu, po čem touží každý milovník jídla

Zdroj: profimedia
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Drobné okaté dívce chlapecké postavy s přezdívkou Twiggy předpovídali v počátcích jen pár týdnů slávy. A přece se stala první topmodelkou, jejíž kouzlo dodnes neuvadlo.

Vlastním jménem Lesley Hornby se narodila před 69 lety do zcela průměrné rodiny žijící na londýnském předměstí. Její otec byl tesař, matka pracovala v továrně a později jako prodavačka. Lesley studovala střední školu a o kariéře modelky se jí ani nesnilo. Byla hubená, žádná prsa, žádné boky. „Rodiče se mnou chodili k lékaři, jestli nejsem nemocná, ale ten prohlásil, že jsem jako rybička, jenom trochu kostnatá,“ vzpomíná dnes Twiggy. 

První supermodelka

Ještě než se 60. léta stala érou posedlosti žen být jako Twiggy (pozn. twig je anglicky proutek), vévodila trůnu pomyslné ženské krásy Marylin Monroe se svými zaoblenými, ryze ženskými křivkami. O to větší poprask pak v módní branži vyvolal objev Twiggy. Postaral se o něj Nigel Daves, později její první milenec a manažer, když ji nechal vyfotit ve svém kadeřnickém salonu. Viděl v ní nejen vychrtlou holku s hubenýma nohama a očima mrkací panenky, na níž by mohly dobře vypadat šaty, ale především rozpoznal její výjimečné charisma.

Poté, co jí fotograf Barry Lategan ostříhal nakrátko vlasy, získala další přezdívku „The Face of 66“ (tvář šestašedesátého) a začala se objevovat na titulech prestižních módních časopisů jako Vogue či Harper´s Bazaar. Její okatá tvář s nánosem maskary na řasách a světlými rty obletěla celý svět.

V roce 1967 se stala nejlépe placenou modelkou celých šedesátých let a také první supermodelkou… Kromě fotostory a navrhování oblečení si šikovná teenagerka vylepšovala svůj účet v bance prostřednictvím vlastního butiku na King's Road v Londýně. Její jméno využívaly firmy pro své výrobky, jako například pletací stroje, a značka Mattel začala vyrábět hit, Twiggy Barbie.

Moje výhoda je, že mám rychlý metabolismus. Kdybych měla říct, čemu vděčím za svůj úspěch, pak nejspíš právě jemu.

Od modelingu k herectví

Jistá dětinskost, obyčejný původ a také její opatrovník, Nigel Daves alias Justin de Villeneuve, zabránili z velké míry tomu, aby Twiggy při svém pobytu v New Yorku nepropadla alkoholu a experimentům s drogami, které k "sixties" generaci neodmyslitelně patří. Po čtyřech letech existence coby „věšáku na šaty“ se však Twiggy rozhodla zkusit štěstí u filmu. První roli získala v roce 1971 ve filmu The Boy Friend, kde hrála s Christopherem Gablem. Přestože jí vynesla dva Zlaté glóby, filmovou hvězdou se nikdy nestala. Byla jako stvořená také pro televizní přepis role Elizy Doolittlové. Twiggy stačily i malé role vedle velkých hvězd, později se objevila také na divadelních prknech a v devadesátých letech uváděla v televizi vlastní talkshow.

Dvě manželství a velké přátelství s McCartneym

Během filmování se seznámila také s oběma svými životními partnery. Herci Michaelovi Witneymu řekla Twiggy své „ano“ v roce 1977, o rok později se jim narodila dcera Carly. Manželství však netrvalo dlouho - Witney zemřel v roce 1983 na infarkt. O pět let později se Twiggy provdala za herce a režiséra Leigha Lawsona, s nímž žije šťastně dodnes. Za svou druhou rodinu Twiggy považuje bývalého „brouka“, Paula McCartneyho a jeho dceru, známou módní návrhářku Stellu, pro niž jistě ne náhodou pracuje i Carly.  

Bojovná modelka 3. věku

Když oděvní dům Marks & Spencer slavil své 125. výročí založení, byla to právě Twiggy, jež se spolu s dalšími dvěma modelkami v různém věku objevila v minutovém reklamním spotu této značky. Podle odezvy bylo znát, že Angličané na svou módní ikonu nezapomněli. Pro značný úspěch se právě ona stala ještě tváří kolekce jaro - léto 2006. Zapózovala také, s výrazně vyretušovanými vráskami kolem očí, v reklamě na krém Olay společnosti Procter and Gamble. A britská rada pro reklamu následně řešila stížnost na klamavou reklamu…


 

Lesley Lawson alias Twiggy, která dnes často skrývá tvář za pastelovými skly brýlí, v současnosti moderuje, bojuje proti kožešinám, podporuje výzkum léků proti rakovině prsu a důrazně varuje před kultem anorektických modelek, k němuž kdysi, ač ne svým přičiněním, svým vzhledem sama přispěla.

Už v roce 1975 vyšla monografie Twiggy, která se setkala s velkým ohlasem. V Katalogu stylu Metropolitního muzea umění je uváděná jako Modelka, která se stala múzou ženské krásy. Na mnoha kampaních spolupracovala se světovými návrháři, Yvesem Saint Laurentem, Pierrem Cardinem, André Courregem a také samozřejmě s objevitelem bikin a monokin, Rudim Gernreichem. Twiggy, první supermodelku, fotografovali Cecil Beaton, Richard Avedon, Annie Leibovitz a další velké osobnosti módní fotografie.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky