Smrt scénáristy

Zdeněk Svěrák by mohl říct, že i možnost napsat scénář jako volnou adaptaci na stejnojmennou pohádku Jana Wericha, mohlo být také takové darované štěstí. Původně totiž scénář připravoval Jan Brdečka. Ten ale nečekaně zemřel a režisér Oldřich Lipský si vzpomněl na skvěle odvedenou práci Zdeňka Svěráka na filmech Jáchyme, hoď ho do stroje!, „Marečku, podejte mi pero!“ a Ať žijí duchové! a oslovil ho.

Příběh o třech válečných veteránech, kteří se musejí naučit správně nakládat s kouzelným darem života, který se objevil ve Werichově knížce Fimfárum, Lipský se Svěrákem vylepšili klasickým příběhem využívající situační a slovní humor spolu s jasným morálním poučením.

Film určený jak pro děti, tak pro dospělé je protkaný zábavnými hláškami jako například „Musíte Edu omluvit. Je to prostý pobíječ much. Flájbój, jak říkají Angličani. Flábój Eda." A mnoha dalšími, kterých si všimnete třeba až po několikátém sledování této pohádky. Mimo skvělý námět a propracovaný scénář si dal režisér Oldřich Lipský záležet i na hereckých výkonech. Titulní role svěřil Rudolfu Hrušínskému (Pankrác), Petru Čepkovi (Bimbác) a Josefu Somrovi (Servác). Trojkombo nadaných herců si absolutně sedlo a scénkám dodávají ten správný "říz".

Zvýšení platu kvůli zničenému nosu

Největší atrakcí a hlavně i věc, kterou si z pohádky všichni pamatují je dlouhý nos, který za trest naroste princezně Bosaně. Ten se prodlužuje tak rychle, že překračuje hranice sousedních zemí jako vyslanec a napíná mezinárodní politickou situaci. Herečka Vida Neuwirthová, která princeznu hrála, vzpomíná na dva a půl metru dlouhou hadici, kterou obsluhovali dva asistenti. „Jeden z nich nos držel uprostřed a druhý na konci. Kam jsem se hnula, všude museli se mnou," řekla v rozhovoru pro Blesk.cz a dodala: „Na toaletu se mnou naštěstí nemuseli. To jsem si nos přehodila kolem hlavy." Zde se ukázal jako naprostý gentleman Rudolf Hrušínský. Tak soucítil s mladou kolegyní, která musela přijít do maskérny vždy o hodinu dříve, kde ji nos lepili agresivním lepidlem tak, že měla úplně rozežranou kůži, že ji s producentem dohodl zvýšení platu.

Není nutno

V zábavném filmu také poprvé zazněla písnička, která se stala symbolem české koronavirové karantény "Není nutno". Jejími autory je skladatel Jaroslav Uhlíř a scénárista a textař Zdeněk Svěrák. Režisér Lipský již s Uhlířem spolupracoval na filmu Ať žijí duchové!, jeho písničky patří mezi top pohádkové skladby. Jelikož zněla k tomuto snímku hudba možná trochu složitě, tentokrát vsadil Uhlíř na jednoduchost. Melodii tvořil přímo na míru Svěrákovu textu a nechal ji nazpívat ústředními třemi veterány. S trochou nadsázky dnes autoři říkají, že "Hrušínský byl v té písni prvním českým raperem“.