Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tři lásky Otakara Vávry

Tři lásky Otakara Vávry
Tři lásky Otakara Vávry
Zdroj: isifa.com, archiv autorky

Zemřel legendární režisér Otakar Vávra. Osud mu dopřál úžasných sto let plných lásky ke krásným ženám, životu jako takovému a filmové práci. Přečtěte si osobní vzpomínku. Víte, koho tajně miloval?

Dožít se stal let, to vůbec není špatné skóre, pane režisére! Chce se mi říct, když se dozvídám o jeho úmrtí.                        Zdroj: isifa.com, archiv autorky

Diskutujte: Který film režiséra Otakara Vávry máte nejradši?

Potkávala jsem ho v kavárně Louvre na Národní třídě. Šarmantního, zlehka se opírajícího o hůlku, v jeho typickém „gangsterském“ klobouku Borsalino, vždy v parádním obleku a luxusních botách. Na eleganci, na tu si vždycky potrpěl. Měl vkus – a jak by ne, když dostal lekce u těch nejkrásnějších hereček první republiky!

První láska - Jednoznačně film!

Režisérem a scenáristou se vyškolil sám tak, že pilně navštěvoval biograf a dělal si poznámky. Od roku 1930 denně psal scénáře - ráno v kavárně Flora, odpoledne v kavárně Metro. Od roku 1937, kdy natočil svůj první samostatný celovečerní film Filosofská historie, točil až do roku 1989 téměř každý rok. Filmová kamera byla zkrátka láska na první pohled. Za svůj život natočil 50 filmů a napsal 88 scénářů.

Tři lásky Otakara Vávry Tři lásky Otakara Vávry Zdroj: isifa.com, archiv autorky

Druhá láska - Herečky

Šarmantní a okouzlující. Tři roky tajně miloval Elenu Hálkovou, manželku Zdeňka Štěpánka. „Byla nejpůvabnější ženou, jakou jsem kdy poznal. Kdekdo do ní byl zamilovaný. Když ve vinárně zpívala milostnou píseň, musela s houslistou, který ji doprovázel, koketovat tak vášnivě, že ho někdy zbláznila.“ Obsadil ji do Cechu panen kutnohorských, v němž hrál i jeho sok Zdeněk Štěpánek. A Elena tehdy řekla: „Já to vidím, vy dva budete spolu dělat a já zůstanu stranou.“ Odhadla to celkem správně. Profese byla pro Vávru vždycky nejdůležitější.
Nejčastěji se mluví o jeho románku s Adinou Mandlovou, ale byla to jen jednorázová avantýra. „Dohodli jsme se s Adinou, že není slušné, abychom se spolu alespoň jednou nevyspali, když se tak dobře známe,“ vzpomínal později.
Oženil se nakonec s Helenou Zettlovou z podnikatelské rodiny, ale na manželku a syna Jiřího neměl nikdy čas. Přesto, že se jí příliš nevěnoval a nebyl jí ani věrný, ze vztahu neodešel ani poté, co se zamiloval do Jitky Němcové.
Vávru okouzlila i mladinká Nataša Tanská, s kterou v roce 1946 točil film Předtucha. „Byla jak vystřižená z Tolstého románu. Přecitlivělá, inteligentní, znala pět řečí. Jednou jsem ji zavedl do garsonky, kterou mi půjčil architekt Zázvorka, ale v poslední chvíli mě přepadly výčitky svědomí a ani jsem se jí nedotkl. Po dvaceti letech mi to vyčetla…“

Tři lásky Otakara Vávry Tři lásky Otakara Vávry Zdroj: isifa.com, archiv autorky

Třetí láska - Jitka Němcová

Jeho záchrana, která mu přidala mnoho let života. Jitka Němcová. Všiml si jí v roce 1972 při společných přijímačkách DAMU a FAMU. Dělala zkoušky na divadelní režii, a když ji komise „pro velký počet uchazečů“ nepřijala, navrhl, aby byla přijata na filmovou režii.
"Když jsem Vávru viděla poprvé, byla jsem překvapená. Myslela jsem si, že tenhle režisér už nežije! V té době učil estetiku a teorii hrané režie. Líbilo se mi jeho vystupování. Byl z jiné doby, z jiné planety. Zachovával si prvorepublikovou noblesu i vtip,“ vzpomíná na první dojem Jitka.
Postupně se sbližovali. Chodili spolu na obědy, pan profesor vyprávěl. Bylo to strhující. Pak ji jednou zavezl kousek za Prahu do hotelu René a tam se pomilovali. Nádherně! Jitka pochopila, že je její osudový muž. Neřešila, že je mu o 39 let víc, ani to, že s ním žije na hromádce. Oženil se s ní, až když mu bylo 86 let.
Jak láskyplně o něm dokázala vyprávět! Říkala mu „Vávro“ nebo „Pane profesore“. „Vávra je miliónovej. Ráno vstane a ptá se, co bude obědvat...Baví se s kočkou a se psem, psovi předčítá Aristotela. Pes pak neštěká a je hodnej….Když dotočím nějaký film, pustím ho doma Vávrovi a ten už se nadechuje, jak mi to zkritizuje. Pak si ale řekne: ‚Ne, ne, to bych nedostal najíst...Tak je to výýýýborný!‘ A dá si svíčkovou s osmi.“

Tři lásky Otakara Vávry Tři lásky Otakara Vávry Zdroj: isifa.com, archiv autorky

Pan profesor Otakar Vávra zemřel ve čtvrtek 15. září ve věku sto let na následky operace zlomeniny nohy v krčku.

Další zajímavé články o osobnostech časů minulých čtěte pravidelně v unikátní rubrice "Retro" časopisu Vlasta.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU