Zkrácení intervalu v očkování na začátku října doporučili odborníci z vakcinologické společnosti společně s klinickou skupinou ministerstva zdravotnictví. To, že se lidé starší 18 let mohou nechat přeočkovat vackínou od firmy Pfizer/BioNTech už po šesti měsících, schválila také Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).

Část vědců s třetí dávkou nesouhlasí

Naopak členové Světové zdravotnické organizace (WHO) a amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv mají opačný názor. Ti zpracovali vědeckou studii, podle které třetí dávka smysl nemá. Vědci uznali, že některé vakcíny v případě nakažení variantou delta nejsou tak účinné při potlačování příznaků.

Přesto výzkum ukázal, že dvě dávky by měly představovat silnou ochranu před vážným průběhem nemoci. Odborníci svoje poznatky shrnuli v nedávno publikované práci na webu thelancet.com. Studie navíc upozorňuje, že v některých případech může mít třetí dávka negativní vedlejší účinky. Jedná se především o riziko zánětu srdeční svaloviny.

V říjnu má nárok milion lidí

Zatím měli na další dávku nárok hlavně zdravotníci a senioři, kteří se nechali očkovat mezi prvními. Doplňující očkování proto dostalo už přes 40 tisíc lidí. V březnu a dubnu se nechali naočkovat také chronicky nemocní pacienti a učitelé. Na konci října může dostat posilující očkování zhruba milion lidí.

Česká i zahraniční data podle vědců ukazují, že účinky vakcinace proti nemoci covid-19 klesají v čase a to především u lidí starších 65 let. EMA uvedla, že naočkování látkami od firem Pfizer/BioNTech a Moderna doporučuje zejména osobám se sníženou imunitou. Pak je možné třetí dávku podat dokonce 28 dní od doby dokončené vakcinace. Tato možnost už v tuzemsku funguje.

Zdroje: The Lancet

Třetí dávku vakcíny už dostávají senioři v Brně.