„Já jsem se stal vegetariánem poprvé zhruba před deseti lety a bylo to zhruba na půl roku. Tehdy kamarád pekl nějaký kuře, který ale nedodělal a já jsem zjistil, že to je syrový a to mi neudělalo dobře. Pak mi maso přestalo chutnat,“ zavzpomínal Tomáš Zástěra, kdy přestal jíst maso.

Jedním z důvodů byl také zdravotní stav. „Po letech jsem si nějak náhodně nechat měřit cholesterol a měl jsem vyšší hodnoty, tak jsem se dočetl, že na to funguje, když je člověk vegan. Zkusil jsem to na půl roku a všechny hodnoty mi klesly na normu. Chyběly mi ale vajíčka a sýry, tak jsem to trochu rozvolnil z veganství na vegetariánství a takhle to mám asi šestým rokem,“ doplnil sympatický moderátor.

Díky vegetariánství má prý mnohem více energie a cítí se lehčí. „Už takhle jím tak dlouho, že to považuji za normu. Ale když jsem poprvé vlastně přestal jíst to maso, tak jsem pociťoval obrovskou energii. Večer jsem nemohl spát a ráno jsem se budil v šest. Pak si na to tělo zvyklo a vše se vrátilo do normy. Po mase se mi naopak chtělo spát. Pro to tělo je celkově lehčí a lépe stravitelné,“ popsal Zástěra. Jeho drahá polovička si ale občas ráda dopřeje i kus pořádné flákoty.

„Partnerka maso jí, ale nevadí mi to. Dřív jsem měl potřebu poučovat, ale dneska už to neřeším. Ať si každý jí, co chce. Třeba moji rodiče díky mně maso omezili, jedí ho jen dvakrát maximálně třikrát týdně. Přítelkyně ho také nejí tak často, třeba dvakrát týdně si udělají se synem něco jiného, jinak jíme spolu vegetariánsky,“ vysvětlil budoucí tatínek, který se s přítelkyní již brzy dočká prvního společného potomka.

Zástěra nám mimo jiné prozradil i své oblíbené jídlo. „Nejradši mám bramborovou kaši. Takže cokoliv s kaší, to už takhle mám od malička. Když je dobrá kaše třeba zapečená s parmazánem, to mi udělá velikou radost. V poslední době ulítávám na zapečených bramborech podle Zdendy Pohlreicha. Jsou s tymiánem a raclettem (sýr pozn. redkace), je to výborný,“ svěřil se moderátor.

Zdeňkovy hlášky dokážou soutěžící vykolejit

Spolupráci s Patricií Pagáčovou si prý velice užil, i když se před kamerou setkali poprvé. „Bylo to skvělý, my jsme se předtím vůbec neznali, i na castingu jsme se minuli. Nakonec jsme si to ani nezkusili, ale už během seznamovací večeře bylo jasné, že jsme na stejné vlně a že to bude zábavná velkolepá jízda,“ pochvaluje si Zástěra.

„Ze začátku se zdálo, že to bude těžké, ale nakonec jsme si našli svoji cestu. Když jsem udělal nějakou odbočku, musel jsem se vrátit do scénáře, aby se zase patricie chytla a věděla, kde má pokračovat,“ dodal Tomáš.

Ze svou porotců Česka na grilu si prý více oblíbil méně známého Martina Svatka. „Celkově je mi bližší Martin Svatek, protože je takový emocionálnější a spíš hodnější, ale když to beru čistě zlomyslně, tak Zdeněk, protože ty jeho hlášky dokážou ty soutěžící vykolejit a je to zkrátka legenda,“ říká Zástěra, který si na rozdíl od Pagáčové během natáčení příliš neužil ochutnávání.

„Já jsem moc neochutnával, my jsme ani moc nesměli a vegetariánského jídla tam navíc moc nebylo. Když bylo jednou zadání bez masa, měli jsme jednohubky a navíc na mě ani žádná nezbyla,“ směje se moderátor.

„Nejhůř natáčení nesl syn mojí partnerky z prvního vztahu, protože usínal a já jsem tam nebyl, to pro mě bylo psychicky náročný,“ uzavřel.

Související články