Předlohou k filmu Smršť byl román oblíbeného slovenského spisovatele Jozefa Karika. Vypráví příběh forenzního psychologa, který se se svou manželkou vydává na wellness pobyt do hor. Cílem není jen odpočinek - dvojice chce zachránit svůj vztah, který prochází vážnou krizí. 

Vše ale naruší příchod tajemné zásilky, která obsahuje důkazy k dosud nevyřešenému kriminálnímu případu. Hlavní hrdina v podání Tomáše Maštalíra se nejprve chce jeho řešení vyhnout, ale stále více a více ho na něm cosi přitahuje.

Přestože ve filmu netečou proudy krve a nejedná se tak o klasický triller s krimi zápletkou, na jaké jsou diváci obvykle zvyklí, je na něm cosi velmi děsivého. Podle Tomáše Maštalíra to má svůj důvod. 

Podivné věci se mohou stát každému

“Do velké míry je o tom, že se lidem začnou dít podezřelé, zvláštní, divné a nevysvětlitelné věci, které vnášejí pochybnost do jejich života. Ztrácejí se v hledání pravdy, jestli to, co se jim děje, je součást reálného života, nebo je zrazuje hlava, myšlenkové proudy. A takové situace se kupí, až se lidé dostanou do stavu, ze kterého není úniku. A právě to je pro mě velmi zajímavé. Protože je to natolik reálné, až je možné, že se vám to už stalo, možná stane… Kdo ví,” vysvětlil v rozhovoru pro iDNES.cz. 

“Věřím, že vizualizace a upínání pozornosti na nějakou představu ji dokáže zhmotnit. S tím se ale asi setkal v životě každý. Tím nejsem výjimečný. A také jsem přesvědčený, že energie sdílená do prostoru se nám vrací,” dodal umělec s tím, že obsah snímku do určité míry odráží jeho životní filozofii. 

V podobném duchu se ostatně snaží vést také své děti, i když není ten typ otce, který by si potrpěl na přílišné moralizování. “Věřím, že základní a trvalé nastavení člověka nastává v prvních letech jeho života. Nevěřím ve výchovu jako takovou, existuje jen příklad. A ten, který vnímáme jako děti a obklopuje nás, z nás později formuje lidi, jakými jsme. Věřím, že rodič je pro dítě hlavně vzor, ne vychovatel,” myslí si Tomáš Maštalír. 

Rodiče ho vždy podporovali

Sám podle svých slov podobné dětství prožil také. Jeho rodiče ho ve všem, co ho zrovna zaujalo, podporovali. Když ho něco lákalo, nechali ho, aby si to mohl vyzkoušet. Nesnažili se ho směřovat k něčemu konkrétnímu a díky tomu se také mohl vydat na dráhu herce. 

Sám by se tak ke svým potomkům chtěl chovat stejně. “Moje děti jsou malé. Rozhodně se ale budu snažit vzpomenout si na to, že jsem měl během dětství a dospívání štěstí a moji rodiče mě podporovali ve všem, co jsem chtěl dělat,” uvedl sympatický herec. 

Mít rodinu jako herec je ale pro něho někdy těžké. Především proto, že kvůli natáčení musí poměrně často cestovat a poté se se svými blízkými delší dobu nevidí. To ostatně pocítil i při práci na Smršti, která se točila v Česku. 

Jeho žena je pro něj oporou

“Není to úplně jednoduché, manželka na děti bývá občas sama. Ale do Čech jezdím nárazově, jsem stále členem činohry Slovenského národního divadla, které má svůj repertoár, takže nemohu odjet do Prahy na delší dobu. Relativně často cestuji, i když mám v Česku pracovní závazky – odehrát divadelní představení, vidět rodinu… Dělám otočky na jeden dva dny. Zatím to zvládáme, ženu mám úžasnou. Děkuju,” vysekl Tomáš Maštalír své choti poklonu. 

S krásnou Kristínou Maštalírovou se Tomáš Maštalír oženil v roce 2018 po několikaměsíční známosti. Protože si svůj velký den chtěli užít v soukromí, veselka se konala v zahraničí a to v naprostém utajení.

Krátce poté vyšlo najevo, že pár již očekává svého prvního potomka, dceru Emmu. K té loni na podzim přibyl ještě sourozenec, jehož pohlaví a jméno herec zatím veřejně neprozradil.

Související články