Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tomáš Klus přiznal psychické problémy: První návštěva bude u psychologa

Tomáš Klus
Tomáš Klus
Zdroj: Profimedia.cz

Tomáš Klus je milovníkem planety. Příroda kolem nás ho zajímá a není mu lhostejná. Jakmile má čas, pustí si zajímavý dokument. Těch už bylo zřejmě příliš, jelikož zpěvák začíná pomalu bláznit. Sám přiznal, že bude muset vyhledat odbornou péči.

Tomáš Klus přiznal, na jaké pořady se dívá nejraději. „Dokumenty o environmentální krizi. Když jsem je viděl, dostal jsem se do rozpoložení, které jsem si sám diagnostikoval jako environmentální žal (strach z budoucnosti planety a smutek z jejího zániku neboli ekologická úzkost, pozn. red.), což je moderní psychologický termín, se kterým u nás pracuje zatím jen několik terapeutů,“ přiznal Blesku pro ženy.

Na jeho zálibě v dokumentech by nebylo nic tak špatného, kdyby ho nedováděly k šílenství. „Je to stav, kdy po zhlédnutí takového dokumentu sedíte na gauči s pěstí v dlani a říkáte si, co můžu dělat?“ přibližuje svůj vnitřní pocit.

„Na jedné straně jste plni skepse a bezmoci, protože svět je obrovský a děje se v něm řada věcí, kterým nemůžete jako jedinec zabránit, ale zároveň v sobě máte spoustu odhodlání a chuti něco změnit,“ popisuje svoje odhodlání.

Tomáš Klus má tři děti Tomáš Klus má tři děti Zdroj: profimedia

„Tak jsem se rozhodl natočit pořad, který se bude jmenovat přesně podle věty, kterou si člověk položí, když skončí titulky takového dokumentu: ,Co můžu dělat?“ představuje Klus svoje plány do budoucna.

„Budu se scházet s lidmi, kteří se v dané problematice orientují a snažit se sestavit program, který si může udělat a zavést do svého života každý. Zároveň bych chtěl na sobě demonstrovat, jak v praxi funguje. Ale nebudu na nikoho apelovat, aby mě kopíroval, posloužím pouze jako inspirační zdroj,“ vysvětluje zpěvák.

„Mým cílem je získat sparingpartnery, kteří si budou tvořit vlastní jedinečné programy a o své proměně informovat okolí. Protože není doba a podle mě ani není zdravé, aby se lidi dali někým slepě vést,“ míní Klus.

Tomáš Klus Tomáš Klus Zdroj: Profimedia

„Ale je hezké nechat se inspirovat touhou po změně a začít u sebe. A první návštěva, kterou plánuji, bude u psychologa,“ přiznává.

„Nepůjdu přímo do Bohnic, protože jsou tam vysoké zdi a špatně by se mi odtamtud eventuálně utíkalo, ale navštívím privátní terapeutku a nechám se proklepnout, jestli je můj environmentální žal natolik velký, že bych to měl začít řešit hlouběji, nebo stačí změna životního stylu,“ tvrdí Klus a zní vážně. Tentokrát totiž nejde o vtip.

Už delší dobu je vyznavačem ekologie a má i své vzory. „Souzním například s názorem Grety Thunberg, která přišla s tím, že už si nebude kupovat žádné nové oblečení. Tohle bude taky jedna z mých cest. Vzhledem k tomu, že už nejsem anonymní osobou, cítím zodpovědnost za to, co dělám a říkám, a myslím si, že bych měl být i sám k sobě důslednější a přísnější,“ zakončuje svoje povídání zpěvák.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky