Zásah

V roce 1976 při natáčení filmu Marečku, podejte mi pero! onemocněl dětský herec, který měl ve snímku prostor jen pro pár vět. Režisér Oldřich Lipský (62) musel improvizovat a vyhlásil rychlý konkurz na záskok. Šance se chytil strýc Tomáše Holého a přihlásil ho. Už v sedmi letech si tak omotal kolem prstu celý štáb a nebylo pochyb, že jeho přirozený talent nezůstane bez povšimnutí.

Režisérka Marie Poledňáková o jeho umu zapochybovala a do užšího výběru ho při konkurzu k filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku nenechala postoupit. Seskočil z pódia a zklamaně odešel. Pak se ale vrátil zpátky a začal vysvětlovat, že si zapomněl čepici. Jeho spontánní výstup mu zajistil místo na výsluní.

Za svůj život se objevil v osmnácti filmech a pokaždé zazářil. František Němec (76) dokonce svou účast na natáčení podmínil obsazením Holého.

Dvě hvězdy

Půl roku před tragickou nehodou randil Tomáš Holý s Lucií Bílou (53). Žili spolu v Přemyslově ulici v Praze a byt jim pronajímal bratr Heleny Vondráčkové (72) Jiří (69). Po smrti herce zůstala zpěvačka ve spojení s jeho rodinou a do poslední chvíle si byla s jeho maminkou velice blízká.

Holý se ale po několikaleté herecké kariéře stáhl do ústraní a nechal se slyšet, že by neustál, kdyby přišel útlum a neúspěchy. Proto se rozhodl pro studium na gymnáziu a práva.

Pozdě

Republika se ještě otřepávala z porevolučního pnutí, a tak se zprávy o smrti oblíbeného herce moc nepropíraly. Dnes už se ale ví, že informace o tom, že sedl za volat opilý, jsou mylné. Ten den se vydal do Polevska nedaleko České Lípy. Měl tam partu přátel, kteří ho vnímali jako uzavřeného studenta a ne jako dětskou hvězdu. Najedl se, zahrál si kulečník a jedno malé pivo zapil sladkou limonádou. Pak se rozhodl vyzkoušet kamarádovo nové auto. Červená Škoda 120 mu padla do oka. Oba se vydali směrem k nedaleké Kytlici, na kopci se otočili a jeli zpátky. Silnice ale byla namrzlá a auto se dostalo do smyku. Spolujezdec proletěl oknem a v šoku se vydal zpátky k vesnici, aby přivolal pomoc. Holý byl ale v bezvědomí a bezpečnostní pás měl zarytý do hrudníku. Snažili se mu poskytnout první pomoc, ale časová prodleva kvůli hledání havarovaného autombilu se ukázala jako klíčová a krátce po příjmu v nemocnici v Novém Boru herec zemřel.

Nejlepší

Filmový kritik Jaroslav Sedláček se vyjádřil jasně. A tak to platí dodnes: „Tomáš Holý se zkrátka stal ideálem, roztomiloučkým klučinou, kterému mírně odstávají uši a oči hoří milión a jednou čertovinou; neposedou, co zvládne každou situaci s odzbrojujícím úsměvem, idolem mnoha maminek a tatínků, kteří toužili, aby i ten jejich capart byl takový slaďounce okouzlující a slavný.“

Jeho talent daleko překročil hranice a na filmovém festivalu v Monte Carlu ho dokonce odborná porota zvolila nejlepším dětským hercem od dob Shirley Temple.