Svým blízkým pak pod stromeček darujete certifikát, který potvrzuje nově nabyté vlastnictví obdarovaného. „Opravdu, ten pocit pod stromečkem je úplně jiný. To je totiž nezištná pomoc a Vánoce pak mají smysl,“ vysvětlil při natáčení spotu Tomáš Hanák.

Seriálová hvězda Hřebíčková koupila záchod, Martha Issová porod a kozy

Hanák není jedinou celebritou, která alespoň část dárků vybírá na e-shopu Skutečný dárek. Herečka Petra Hřebíčková si tak kromě obvyklých dárků koupila originální africký záchod. „Na světě je více než miliarda lidí, kteří prostě chodí do křoví,“ vysvětluje herečka, proč si v e-shopu Člověka v tísni pořídila dárkový certifikát toalety. Ta bude za vybrané peníze postavena v Kambodži, Etiopii či Angole. Právě tam totiž organizace Člověk v tísni již léta působí.

Učitel etikety Ladislav Špaček, který se letos rozhodl pro koupi školní tabule a porodu, na projektu oceňuje především jeho dlouhodobý efekt. „Líbí se mi, že lidem nedává jen pasivní pomoc, kterou snědí a druhý den čekají na další. Eskymáci mají takové přísloví: daruji-li ti rybu, nasytím tě na dnešní den; naučím-li tě je chytat, nasytím tě na celý život,“ vysvětluje.

Své blízké bude dárky z e-shopu obdarovávat také Martha Issová. „Koupila jsem si sazenice stromů, záchody, par bezpečných porodů i celé kozy,“ vypočítává herečka.

Člověk v tísni navrhuje dárky na základě průzkumu svých misí, aby místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohl postavit se na vlastní nohy. K nejchudším lidem Afriky či Asie poputuje také hejno kuřat, jež na e-shopu nakoupila Česká Miss Gabriela Kratochvílová. „K celému projektu mě přivedl můj táta, který se stejným nadšením z projektu zakoupil kozu, a já po jeho vzoru pořídila kuřata. Je to pro mě pomoc k nezaplacení a jsem opravdu ráda, že jsem se do projektu zapojila,“ říká Kratochvílová.

Dárky v charitativním e-shopu v minulých letech pořídili také moderátor Marek Eben, překážkový běžec Petr Svoboda, herec Jan Cina, zpěvák, skladatel a textař Michal Hrůza, zpěvačka Marta Kubišová či skupina Chinaski, která už má v Etiopii „svého“ oslíka s povozem.

Výsledky v kostce

Díky projektu Skutečný dárek jsme v roce 2014 rozdali chudým lidem v Africe a Asii například 562 koz, 240 ovcí nebo 852 kusů drůbeže. V Etiopii jsme postavili 108 úlů a pomohli tak ve zdejších oblastech s rozjezdem včelařství. 149 rodin v Kambodži si díky naší podpoře pořídilo bioplynárnu. Dodali jsme také vybavení do celkem 85 škol v Etiopii, Afghánistánu nebo Angole. Podpořili jsme desítky zdravotních středisek v Kongu a poskytli léky pro tisíce místních. Postavili jsme celkem 30 bloků latrín na školách, ve zdravotních centrech nebo střediscích pro farmáře.

Kompletní informace o využití za rok 2014 naleznete ZDE.

Od spuštění e-shopu na něm čeští dárci nakoupili přes sto tisíc dárků a organizace tak mohla distribuovat například 4 775 koz, 990 ovcí nebo více než 11 000 kusů drůbeže a pomohla vysadit přes půl milionů stromů. Nejvíc se „skutečné dárky“ prodávají před Vánocemi a největší zájem je o zvířata, kanystry a školní pomůcky. Kupují je především ženy.