Tom Hanks: Geniální umělec má nečekanou sběratelskou vášeň

Tom Hanks
Tom Hanks
Zdroj: Shutterstock
Tom Hanks

Tom Hanks dnes slavé 63. narozeniny. Mluví za něj dvě zlaté sošky, tři děti a desítky sběratelských choutek, které s věkem sílí.

Od píky

Tom Hanks neměl cestičku ke slávě vyšlapanou díky úspěšným rodičům, a tak se musel mezi konkurencí prodrat sám. Začínal v pojízdném stánku se zmrzlinou, popcornem a oříšky. Přes zimu si přivydělával jako hotelový poslíček nebo Santa Claus.

Sama Cher si vzpomíná, jak jí jednou Hanks odnášel v hotelu kufry na pokoj.

Trháky

Protipólem k jeho začátkům je fakt, že je zapsán v knize Guinessových rekordů, když si zahrál v sedmi po sobě jdoucích filmech, které vydělaly přes 100 milionů dolarů. Žádné propady. Má Tom Hanks šťastnou ruku nebo jen právě on zárukou kvality? Celkem vydělal přes závratných 8 milionů dolarů!

Trosečník patří mezi jeho nejlepší filmy.

Zachraňte vojína Ryana, Láska přes internet, Zelená míle, Toy Story 2, Trosečník, Cesta do zatracení, Chyť mě, když to dokážeš.

Předci

Šestnáctý prezident USA Abraham Lincoln byl přes koleno v přízni právě s hollywoodským hercem. Praprapraprarodiče Toma Hankse, Williams a Sarah, byli v jedné linii.

Všímavý

Tom Hanks platí za jednoho z nejpřátelštějších lidí mezi herci. Když si při návštěvě Bílého domu v roce 2004 všimnul, že schází přístroj na espresso, neváhal a na své náklady jeden pořídil. Při další návštěvě o několik let později už vyrazil rovnou s novějším modelem. Nepředpokládal, že by se něco změnilo a nemýlil se.

Rodina na place

Velice rád spolupracuje se svou rodinou. Širší příbuzenstvo často obsazuje do role komparzistů a jeho bratr ho dokonce dubloval v několika scénách v úspěšném Forrestu Gumpovi.

Fanoušek

Tom Hanks je vášnivým sběratelem psacích strojů. První si pořídil už v roce 1972 a dnes jich má doma kolem stovky. Se stejným zájmem sleduje všechny díly Star Treku a seriálu Doctor Who nebo projevuje nadšení pro malé Fiaty vyráběné v Polsku. Naši sousedé jsou mu za to tak vděční, že mu tamní fanclub jeden exemplář věnoval.

Mimo Zemi

Když nehraje, má mnoho zájmů. A jedním z nich je ochrana životního prostředí a "dění" ve vesmíru. O to lákavější jeho studium je, když měl tu čest a dal jméno jednomu z asteroidů - "12818 tomhanks".

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky