Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tokhi: MS v hokeji byla velká výzva!

Tokhi: MS v hokeji byla velká výzva!
Tokhi: MS v hokeji byla velká výzva!
Zdroj: Miroslav Šmikmátor a archiv www.tokhi.cz

Veřejnost si Tokhiho výrazněji všimla během mistrovství světa v hokeji, kde spolu se svojí kapelou The Groove Army doprovázel celé MS 2015 svojí bubenickou show. Jeho hudební projekty jsou vždy zaměřeny na široké a různorodé publikum a spojují různé skupiny lidí. Co vlastně od tohoto mladého muzikanta můžete očekávat?

Tokhi nabízí nejrůznější formy workshopů, seminářů a programů pro jakoukoliv skupinu, akci či teambuilding. Záleží na vás, co vám nejvíc vyhovuje. Hudba, jak je známo, totiž lidi spojuje a když k tomu přidáte zábavný interaktivní program, máte zábavu, jakou jste možná doposud nezažili.

 

Zdroj: Miroslav Šmikmátor a archiv www.tokhi.cz

DrumCircle

Metoda DrumCircle neboli skupinové bubnování je jednou z nejstarších forem rozvoje týmové spolupráce, kdy lidé společně pod vedením zkušeného facilitátora hrají na bubny či jiné perkusní nástroje, např. barevné trubky boomwhackers, kdy každá trubička má jiný tón a účastníci tak vidí, že jsou v jednom celku nepostradatelní a každý má svoji roli.

Společné bubnování vzniklo již v době Mezopotámie, kdy jednotlivé kmeny společně bubnovaly při nejdůležitějších oslavách, rozhodnutích a událostech. U takových setkání bubny sloužily pro koncentraci, pozornost, k souhře a společnému zážitku – tím se rozvíjela schopnost naslouchat, stmelit kolektiv, uvolnit napětí, vzájemně se podporovat a věřit ostatním.

Buben je nejstarší nástroj lidské komunikace a můžeme o něm říci, že je to i nejstarší neurologický nástroj. Účinky bubnování jsou dokázány mnoha výzkumy. Mezi hlavní výhody a systémy hodnocení patří synchronizace pravé a levé mozkové hemisféry, vyplavení dopaminů a endorfinů (tzv. hormonů štěstí), posílení imunitního systému a uvolnění nahromaděného napětí v těle.

V případě Tokhiho semináře není cílem výuka hry na bubny či jiné perkusní nástroje, ale spontánní vyjádření každého člena kolektivu. Důraz je kladen především na komunikaci a utužení vztahů ve skupině. Facilitátor “bubeníky” vede, pomáhá jim dostat se společně do kontaktu, spolupracovat s ostatními, respektovat je, naslouchat a věřit jim.

Zdroj: Miroslav Šmikmátor a archiv www.tokhi.cz

Cajon Workshop

Cajon (čti kachon) je vlastně malou přenosnou bicí soupravou, a proto ho využívají největší kapely na akustické koncerty, hraní na ulicích nebo při zvláštních příležitostech. Pochází z Peru, i když jednou z teorií o jeho vzniku je hraní na bedny s alkoholem v přístavech nebo na dopravních lodích. O slávu tohoto nástroje se postaralo Španělsko, které začalo cajon používat jako doprovodný nástroj flamenca. V rámci workshopu si účastníci projdou techniky hry na cajon, naučí se základní rytmy (rumba, pléna…), dozví se zajímavosti o historii a vyzkouší si nejrůznější typy i modely cajonů. Součástí semináře je také hra na vlastní tělo (body percussion). Skupinová hra na cajon je nevšedním zážitkem a jedinečným programem v České republice.

Tokhi & the Groove Army

Nejnovějším Tokhiho projektem je originální bubenická show se skupinou the Groove Army, při které skupina až 20 hráčů a jednoho leadra používá nástroje typické pro slunnou Brazílii (surdo, caixa, caxixi, pandeiro, tamborim, ganza, timba atd.). Mimo klasické rytmy pro tzv. Samba baterria jsou součástí vystoupení i moderní beaty, inspirované například hip hopem, r´n´b, případně groovy a rytmy původem ze všech koutů světa. Díky pestrému rozsahu rytmů dokážou spojit fanoušky různých hudebních stylů. Úchvatná show, která vás naprosto strhne ke spontánním reakcím (tanci, zpěvu), pobaví a dodá energii.

Položili jsme Tokhimu pár zvídavých otázek:

Vzhledem k tomu, že jsi jistě velmi vytížen, tak by mě zajímalo, jak trávíš volný čas, relaxuješ, odpočíváš?

Protože hodně cestuji, nejradši si užívám klidu a toho, že vlastně nikam nemusím :-) Takže jsem ideálně doma nebo u rodičů a prostě jen tak jsem. Baví mě třeba i sporty, různé pohybové aktivity nebo playstation, užívám si volno, kterého tedy opravdu moc není :-))

Posloucháš při tom nějakou muziku, nebo dáváš raději přednost tichu....

Úplně nejvíc si užívám ticho. Jako profesionální muzikant často poslouchám písničky, které mám hrát na koncertech, kde jsem třeba host nebo kde mám něco natáčet na desku. Potom je člověk rád, že nemusí poslouchat nic. Vztah k hudbě se mění postupem času, ale pořád mě to hodně baví. Takže jsou dny, kdy se pak k oblíbené muzice vracím a jsem tomu rád.

Piješ kafe? :-)

Ano, ale vlastně ne úplně. :-) Vždy mi chutnaly spíše kvalitní čaje, ale teď mám oblibu v orientálních kávách a různých specialitách. Jen nejsem ten typ, co po ránu neudělá nic bez pořádného "turka" :-) to fakt ne…

S kým se ti nejlépe spolupracovalo a proč?

Jsem vděčný za každou zkušenost, baví mě hudba jako taková. Miluji kreativní projekty, takže teď třeba vzniká jeden, o kterém ještě nesmím moc mluvit, ale bude to pecka. :-) Co se týče muzikantů, tak neuvěřitelně pozitivní šťastný přístup má třeba Pavel Šporcl, ze zkoušení a koncertů s ním mám parádní vzpomínky a lidsky mi sedl opravdu hodně. Dál se mi líbí i kapely, kde jsem jen někdy jako host, ale je to skvělá parta kamarádů. Něco jako rodina, z jejich přístupu je to hodně cítit a člověk se tam cítí velmi dobře. Napadají mě teď jména jako Imodium nebo Support Lesbiens. A samozřejmě moje vlastní parta, Groove Army. :-)

Zdroj: Miroslav Šmikmátor a archiv www.tokhi.cz

Vizitka
• Narozen 2. 6. 1986
• Lídr bubenického projektu Groove Army (www.tokhi.cz).
• Spolupracoval s mnoha umělci, např. Karlem Gottem, Vlastou Redlem, Ilonou Csákovou, UDG, Laura a její tygři… (jako perkusista a hráč na etnické bicí nástroje).
• V rámci výstavy EXPO 2010 vystoupil v Číně.
• Má za sebou kampaně v rámci kytarového servu či mediální spolupráci v kampani pro významný bankovní dům.
• Je autorem hudebních testů na perkuse a různé bicí nástroje pro odborný časopis určený muzikantům a hudební veřejnosti.
• Vede teambuildingy pro firmy i základní školy zaměřené na bubnování a rytmus.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU