Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Komisař Rex Tobias Moretti: Absolvoval speciální kurz a věnuje se své vášni

Zdroj: Shutterstock
Více v galerii
Prohlédněte si všechny fotografie (14)

Rakousko-německý seriál z prostředí vídeňské kriminálky, natočený v 90. letech, kde v hlavní roli nebyli ani tak neohrožení policisté, jako psí hrdina s neodolatelným kukučem, má stále mnoho příznivců i u nás. V prvních čtyřech sériích v roli šéfa mordparty a pána vlčáka Rexe vystupoval rakouský herec Tobias Moretti.

Seriál mu získal obrovskou popularitu. Co dělá tenhle sympatický herec nyní? Rozhodně se nedá říct, že by jeho sláva skončila s populárním televizním seriálem!

Tobias Bloéb se narodil na samém sklonku padesátých let v Tyrolsku jako nejstarší ze čtyř bratrů. Jeho matka byla Italka, její rodné příjmení začal používat jako své profesionální jméno. Původně studoval skladbu, poté přesedlal na herectví. Již od poloviny 80. let se začal objevovat ve filmu, jeho debutem byla role humoristy a malíře Wilhelma Busche ve stejnojmenném televizním filmu z roku 1986.

Komisař Rex

Jeho alespoň u nás nejznámější rolí byla ovšem postava Richarda „Richieho“ Mosera, šéfa vídeňské kriminálky, ze seriálu Komisař Rex. Pohledný tmavovlasý sympaťák, který pro náročnost své práce nemá štěstí u žen a spolu se svými kolegy a věrným Rexem, milujícím housky se salámem, se srdnatě staví do cesty zločincům v nám blízké Vídni, se stal miláčkem diváků a hlavně divaček. Za tuto roli získal také několik televizních cen.

Zahrál si v prvních čtyřech sériích, než ho v dílu výmluvně nazvaném Moserova smrt zastřelil psychopatický vrah žen, jemuž byl na stopě. Vlčák Rex osiřel, jako jeho další pán přišel nový komisař v podání Gedeona Burkharda.  Tobias se zařekl, že už v seriálu nikdy hrát nebude, ale nikdy neříkej nikdy – k natáčení seriálů se po pár letech vrátil, naposledy ve velmi dobře hodnoceném německém seriálu Zaprodaní bance z prostředí vysokých financí a lidí kolem nich.

Nejen seriálový herec

Ale Tobias Moretti neúčinkuje jen v seriálech, je aktivní i na filmovém plátně a letos získal Rakouskou filmovou cenu za hlavní mužskou roli ve filmu Gipsy Queen. Stále šaramantní šedesátník se nezříká ani divadla, je možné ho vidět na pódiích vídeňského Burgtheatru či Bavorského státního divadla. V roce 2016 byl dokonce jmenován Rakušanem roku v kategorii kultura.

Ani v soukromém životě na sebe neupoutává pozornost skandály – od roku 1997 je ženatý s hobojistkou Julií Wilhelm. Manželé mají tři děti, dceru Antonii (* 1998), která je také herečkou, syna Lenze Valentina (* 2000) a nejmladší dceru Rosu Cäcilii (* 2011). Julie spoluzaložila komorní orchestr Moderntimes a několik let jej vedla, ale posléze z vedení odstoupila, aby se mohla více věnovat rodině a farmě. 400 let stará farma nedaleko Innsbrucku je velkou láskou obou manželů, dokonce absolvovali několikatýdenní kurz na zemědělské škole, aby pronikli do tajů farmaření. Na horské farmě nejen žijí, ale také zde chovají dobytek a pěstují zeleninu podle zásad bio hospodaření, neboť ochrana přírody a udržitelné etické zemědělství jsou Morettiovým velmi blízké. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky