Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tereza Maxová: Já u nás v kuchyni nevládnu, nahradil mne někdo jiný

Tereza Maxová
Tereza Maxová
Zdroj: Profimedia
Tereza Maxová

Tereza Maxová (48) si v aktuální situaci nečekané volno v tom pravém slova smyslu až tak neužívala.

"Nemůžu nemyslet na to, co se děje. Kolik lidí je izolováno od svých blízkých, rodiny, přátel, kolik se potýká s nemocemi a komplikacemi… A taky na to, že mnoho lidí pocítí dopad toho, co se děje, a všech opatření na svém podnikání či životní úrovni. To je zkrátka smutný fakt. Na druhé straně se vše zpomalilo a věci, bez kterých jsme si neuměli představit náš život ještě přede dvěma měsíci – jako cestování, návštěva kina, fitka či kadeřníka – jsou nahraditelné, pokud nám slouží zdraví a jako rodina můžeme být spolu,“ uvažuje o nenadálé situaci sympatická modelka.

Článek vyšel v časopise Story. 

Jak nyní vypadají vaše všední dny?

Den začínám dýcháním podle metody Wim Hofa a cvičením. Místo do kanceláře jdu do pracovny a dětem pomáhám s on-line školou. Pak se věnuji nadaci, která řeší složitou situaci v dětských domovech či sociálně slabých rodinách. Odpoledne se snažím jít alespoň na zahradu nebo na procházku. A také jsem pokročila v turečtině a doma mám stále naklizeno.

V posledních týdnech snad nebyla domácnost, kde by se ve velkém nevařilo a nepeklo. Bylo to tak i u vás?

Ano. Pečeme nejen podle tipů z internetu, ale oprášili jsme i některé babiččiny rodinné recepty. Mína je královna kuchyně a brzy si bude moci otevřít svoji pekárnu. Nutno říct, že jí to pečení jde. Od bábovek, banánového chlebíčku až po cookies. Sice se snaží péct zdravě, za použití špaldové mouky nebo kokosového cukru, ale je to pěkná kalorická bomba, co si budeme povídat.

Ovlivnily zavřené hranice chod vaší rodiny?

Toby studuje archeologii v Londýně. Měli jsme ale štěstí, že jsme se celá rodina sešli už před karanténou, a když nečekaně vypukla, byli jsme na jednom místě. A to se nám už dlouho nestalo. Myslím si, že Toby nečekal, že s námi bude trávit dlouhé měsíce, čehož jsem si nejvíc užila já a on si musel vystačit s kámoši na telefonu.

Vaše nadace má nyní jistě napilno…

Ano. Jsme v úzkém kontaktu s dětskými domovy, azylovými domy, pěstouny či sociálně slabými rodinami. Už jsme rozdali na pomoc v rámci epidemie covid-19 přes 3,6 milionu korun. Za to patří velké díky všem dárcům. Od těch, kteří přispívají do sbírky Friends of TERIBEAR nebo firmám, jako je ING bank či CTP.

Jaký režim měly děti v dětských domovech?

Samozřejmě se jich týkala karanténa a školu postrádaly i ti, kterým k srdci nepřirostla. Vychovatelé museli zastoupit učitele, což pro ně muselo být náročné. Domovy stojí v tuto chvíli na okraji zájmu, a tak jsem ráda, že jim můžeme pomoci s doučováním, počítači, vitaminy, dezinfekcí a spoustou jiných věcí, které nemají a akutně potřebují.

Pokud by chtěli čtenáři pomoci, jakou cestu mají ideálně zvolit?

Budeme rádi za jakýkoli příspěvek do veřejné sbírky Friends of TERIBEAR na číslo: 123 123 123/2700. Na případné konkrétní formě se lze dohodnout s nadací napřímo.

Jsou podle vás Češi nápomocní a solidární?

Já jsem hrdá na to, že jsem Češka. Podle mě jsme velmi solidární národ, který se umí semknout, když o něco jde.

Autor: ANDREA SCHIEROVÁ

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky