Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tereza Maxová o svých začátcích: Netušila, kdo je Lagerfeld, cítila se ztracená

Tereza Maxová
Tereza Maxová
Zdroj: Profimedia
Tereza Maxová

Tereza Maxová má za sebou světovou kariéru v modelingu a s tím se pojí i různé barvité vzpomínky. Hvězda přehlídkových mol se vrátila do minulosti a v pořadu 7 pádů Honzy Dědka popsala, jaké bylo seznámení s Karlem Lagefeldem či Bryanem Adamsem.

Tereza Maxová studovala základní školu se sportovně-atletickým zaměřením a poté nastoupila na Gymnázium Budějovická v Praze. Po maturitě v roce 1989 byla přijata ke studiu na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Tu se ovšem rozhodla po dvou letech individuálního studia ukončit.

V sedmnácti letech se zúčastnila s kamarádkou Evou Herzigovou konkurzu francouzské modelingové agentury. Její profesionální kariéra začala, když krátce před sametovou revolucí odjela do Paříže.

Během modelingové kariéry spolupracovala s řadou známých fotografů od Patrika Demarcheliera až po Maria Testina a Petera Lindberga. Její tvář se objevila například na titulní straně britského Vogue, Elle, Marie Claire a Glamouru. Maxová se prošla po významných přehlídkových molech pro světové značky jako Dior, Chanel, Prada, Gucci, Yves Saint-Laurent, Ralph Lauren a stala se tváří pro reklamní kampaně značek jako jsou Karl Lagerfeld, Donna Karan, Hermés, La Perla, Vichy, Oriflame, L´Oréal a dalších.

Neuměla anglicky, nevěděla, kdo je Karl Lagerfeld

Začátky v cizí zemi byly pro Terezu Maxovou velice náročné už jen kvůli jazykové bariéře. Tehdy jako začínající modelka neuměla pořádně ani anglicky, proto se musela rychle naučit hned dva jazyky najednou.

"Do Francie jsem odjela velmi jazykově nevybavená. Anglicky jsem uměla jenom sure, really a hello, I am Tereza from Czechoslovakia. Musela jsem se rychle naučit anglicky i francouzsky, abych se domluvila na práci," zavzpomínala modelka v pořadu Honzy Dědka na rok 1989, kdy odjela do Paříže dobývat přehlídková mola.

Maxová se prý tehdy nevyznala ani v módním průmyslu. "Nevěděla jsem, co to obnáší. Neznala jsem ani Karla Lagerfelda. Na jeho adrese jsem ho sice našla, ale nepoznala jsem ho. Ten koukal. Pamatovala jsem si křestní jméno, příjmení mi přišlo dlouhé. Když jsem ho zkomolila, pozval mě dál, a díky tomu jsem šla i s extra kily navíc módní přehlídku Chanel. Nevěděla jsem, že je taková legenda. Byl velmi pracovitý a kreativní. Během dne navrhoval, večer studoval a v noci fotil. Spal jen tři hodiny denně. Věděl o Československu moc věcí, to mi bylo příjemné, že někdo o naší zemi ví," prozradila modelka. Rychle stoupající sláva ale měla i stinné stránky.

Nikdy jsem neřekla ne, odneslo to zdraví

"Během týdne jsem kvůli práci přelétávala kontinenty, nikdy jsem neřekla ne. Pracovala jsem tak, že to odneslo zdraví. Málo jsem spala, špatně jsem jedla. Vztahy – vždycky tam byla trošku konkurence, v podstatě nebylo na čem stavět. Když jsem onemocněla, zjistila jsem, že nechci být sama v New Yorku, v krásném bytě ve West Village, ale že chci domů. Jela jsem za mamkou, věděla jsem, že mi udělá vývar a že se o mě postará. Přijela jsem sem a zjistila, že můžu velmi rychle ztratit ten svět, který žiju. A že je to něco velmi pomíjivého," odtajnila Tereza Maxová zlomové chvíle svého života.

Po návratu do Čech se rozhodla vydělané peníze použít na pomoc potřebným. "Měla jsem štěstí, že jsem měla finanční prostředky. A chtěla jsem pomoct někomu, kdo štěstí neměl. Ve Žlutých stránkách jsem našla kojenecký ústav. A v tu chvíli se mi život změnil," popsala modelka, jak vznikla její nadace, která úspěšně pomáhá již 25 let.

Ve startu hvězdě hodně pomohl její dobrý přítel, zpěvák Bryan Adams. "S Bryanem Adamsem jsme se znali z 90. let. Ještě když byl mladý a pěkný. Byl muzikant a začínal fotit. Vyprávěla jsem mu o tom, jak v Česku pomáhám. Řekl, že by se rád přijel podívat. Přijel, udělal reportáž v kojeneckém ústavu, písničku Heaven věnoval nadaci. I finanční prostředky. Pozval mě na koncert v roce 2006 v Praze a během něho mě vyzval, ukázal na mě a řekl: Tady máte budoucího českého prezidenta. A lidé skandovali," usmívá se Maxová. Zda to nakonec krásná blondýnka dotáhne až na Hrad, to ukáží až budoucí roky.

Maxová žije v Monaku s partnerem Burakem Oymenem

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky