Herečka Tereza Bebarová, která je známá také coby Světlana z nekonečného seriálu Ulice, o svou roli v loňském roce přišla. Nic ale nenechala náhodě a pustila se do tvorby vlastního projektu. A udělala dobře. Jak totiž herečka sama tvrdí, koronavirus do jejího profesního života nijak zvlášť nezasáhl. „Samozřejmě, chybí mi živá divadelní představení a přímý kontakt s publikem. To se nedá nahradit. Jinak to ale moc neprožívám, není čas. Mám dost práce,“ nechala se Tereza Bebarová slyšet v rozhovoru pro Parlamentní listy.

„Hned, už při prvním lockdownu, kdy se najednou nemohlo nic, jsme pochopili, že tohle bude na dlouho a dostane to do problémů hodně lidí. Tak jsme s partnerem přemýšleli, co dál, a vymysleli si projekt Čas na TeBe, což je televizní pořad, který běží na TV Mňam a TV Hobby. Je to taková burza nápadů, televizní trh, kde si s námi můžete upéct nebo uvařit, vedle toho nabízíme hromady dobrých rad, tipů a kurzů, které mohou diváci využít,“ svěřila se herečka, čemu se momentálně věnuje a o čem její projekt je.

Přestože si tedy herečka po pracovní stránce nemůže úplně stěžovat, všímá si, jak se život s příchodem epidemie změnil. „Vnímám, že ve společnosti je mnohem více nervozity a napětí. Ono se také není čemu divit. Současná situace je výjimečná, lidé se bojí o své zdraví, o práci, o finanční existenci, a vyhlídky jsou všelijaké,“ rozpovídala se v rozhovoru. Věří však, že ať už je současná situace jakákoliv, nakonec bude mít na společnost pozitivní dopad.

„Jsem v tomhle směru optimistka. Češi možná jsou mistři světa v remcání, ale když o něco skutečně jde, dovedou se semknout a pomáhat si. Naprosto nám věřím, že z toho nakonec vyjdeme lepší, silnější a jeden k druhému solidárnější. I když to tak třeba zatím nevypadá,“ řekla přesvědčeně.

Tereza Bebarová je matkou, a tak se jí pochopitelně dotýká i otázka domácího vyučování. Dle svých slov jej považuje za nutné zlo, nebere ho ale jako něco, co by nefungovalo. Byla by však pochopitelně mnohem radši, kdyby se její dcera učila ve školní lavici. „Je mi jí líto, protože by měla chodit do školy, o přestávkách řádit se spolužáky, a ne se učit z domova a s kamarády se setkávat maximálně prostřednictvím internetu. Sociální kontakt je v tomto věku důležitý,“ mluvila otevřeně herečka.

Je to jen několik málo týdnů, kdy se i v Česku začalo s očkováním proti koronaviru, a spousta lidí právě do vakcíny vkládá velké naděje. Tereza Bebarová by však v tomto směru byla obezřetnější. „Ano, v poslední době velká část lidí věří, že očkování je správná cesta, já jsem poněkud opatrnější,“ řekla herečka.

A pro své tvrzení má opodstatnění. „Vždyť běžné vakcíny se vyvíjejí a testují dlouhá léta, zatímco ty, které teď tak nazýváme, vznikaly v řádu měsíců. Nikdo reálně neví, s jakou spolehlivostí a na jak dlouho nás ochrání a zda se někdy v budoucnu neprojeví nějaké nežádoucí účinky,“ vyjádřila herečka v rozhovoru své obavy.

V souvislosti s očkováním však nemá strach jen z dopadů vakcíny samotné, ale také jejích důsledků na společnost jako celek. „Jak tak sleduji veřejnou diskuzi, získávám dojem, že se může lehce stát, že to všechno sklouzne někam, kam by nemělo – a že z neočkovaných lidí se stanou občané druhé kategorie, kterým nebude umožněn vstup do obchodů, restaurací, ochozů sportovních stadionů, divadelních hledišť, neubytují se v hotelu a nebudou moci ani normálně cestovat bez nějakého druhu potvrzení. Přijde mi to jako takový nenápadný nátlak, jak lidi donutit nechat se očkovat, ačkoliv se přitom veřejně hlásá, že je očkování ryze dobrovolné,“ řekla herečka ještě.