Čtyřiatřicetiletá Američanka z Pensylvánie se na hudební scéně pohybuje již dvacet let. Začínala totiž již ve čtrnácti letech, kdy objevila zálibu v country hudbě. Za tu dobu toho stihla neuvěřitelně moc a momentálně doslova pobláznila svět se svým turné Eras Tour. 

Odhaduje se, že jde o jedno z největších turné, které kdy svět spatřil. Potrvá dva roky a zpěvačka během něj odehraje padesát dva koncertů - tedy koncert každé dva týdny. Každé vystoupení přitom trvá přes tři hodiny a Taylor na něm zazpívá čtyřicet čtyři písní sesbíraných celkem z deseti hudebních alb.

Fanouškovská základna pohledné plavovlásky je obrovská a velmi oddaná. “Swifties”, jak si její příznivci říkají, působí mnohdy doslova fanaticky, zpěvačku symbolicky označují za duchovní matku celé jedné generace a vzhlížejí k ní jako k bohyni. 

Během vystoupení tak musí Taylor Swift dbát extrémních bezpečnostních opatření, aby se vyhnula riziku střetu s narušeným ctitelem či stalkerem. Dlouhé roky se tradovalo, že pod koncertní stage ji její tým přepravuje schovanou v obrovském úklidovém vozíku. Mělo se za to, že je to spíše vtip, ovšem jen do té chvíle, než tento vskutku osobitý příjezd natočil jeden z fanoušků. 

Mnohdy je ovšem ohrožena také bezpečnost fanoušků samotných. Na podzim roku 2023 vystupovala zpěvačka v Riu de Janeiru a bohužel zrovna zasáhla vlna veder. 

Není proto divu, že se řada návštěvníků koncertu potýkala se zdravotními problémy a jedna z nich, třiadvacetiletá Ana Clara Benevidesová, dokonce zaplatila cenu nejvyšší. Pod pódiem totiž prodělala zástavu srdce.

Koncerty provází také vlny výtržností

Zvýšený pohyb osob ve městě měl také nepříznivý dopad na množství kriminality v ulicích. Rio se v tu dobu údajně potýkalo s velkou vlnou krádeží i násilností. 

Jeden z fanoušků, který měl na ruce náramek ke vstupu na koncert, byl tak například nalezen ubodaný přímo na slavné pláži Copacabana.

Co je příčinou úspěchu Taylor Swift, je otázka, kterou si kladou stovky lidí po celém světě. Přestože má totiž zpěvačka nesporně talent, její hudba není až tak vymykající se tomu, co je obvyklé. Fanoušci pro to ovšem mají své vysvětlení. 

Taylor je v textech mimořádně otevřená

Kouzlo podle nich tkví zejména v textech, které jsou mnohdy jako skutečná poezie. Taylor Swift je píše sama a je v nich neobvykle osobní. Poslech písní tak dává posluchačům pocit, jako by si listovali jejím soukromým deníčkem. 

Plavovláska také udržuje nadstandardně dobré a blízké vztahy se svou fanouškovskou základnou, k těm, komu se poštěstí se s ní setkat osobně, je prý nebývale vřelá a lidská. Podle řady příznivců se jí zatím vyhýbají hvězdné manýry, a to je jeden z důvodů, proč se s ní dokáže tolik lidí identifikovat. 

Kariéra Taylor Swift je také prakticky prostá skandálů. Až na některé milostné karamboly na ni nikdy nevyplavalo nic skutečně peprného, žádná příliš hanbatá fotka ani nic extravagantního. Úspěch tiché a slušné holky je tak pro Swifties mimo jiné důkazem toho, že pohádky se stále ještě dějí.

Související články