Tajnosti z natáčení S čerty nejsou žerty: Přiopilá princezna a hořící čert

Vladimír Dlouhý s Ondřejem Vetchým v pohádce S čerty nejsou žerty
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Úsměvná pohádka S čerty nejsou žerty se snad nikdy neokouká. Je ale pravda, že v posledních letech nám ten úsměv na rtech trochu posmutněl; švarný Petr Máchal už není mezi živými a tragédie letos v březnu potkala také jeho pohádkový mlýn.

Od smrti Vladimíra Dlouhého (†52) uplynulo už osm let; rakovina ho na sklonku života změnila téměř k nepoznání, ale diváci v něm stejně pořád viděli mlynářského syna Petra Máchala, který se statečně postavil šikanujícímu kaprálovi a pomohl čertům odnést do pekla několik hříšných duší.

Roubený mlýn ve Střehomi, jenž posloužil pro účely natáčení jako Máchalovo rodné stavení, navštěvovali turisté po dlouhá desetiletí. Jeho majitel občas v létě pustil příchozím dětem vodní kolo a vyprávěl jim pohádky. Místní lidé mu vtiskli přezdívku "pohádkový dědeček". Protože mu však památkáři nedovolili udělat v mlýně modernější úpravy a stavení zateplit, topil uvnitř elektrickými přímotopy, což se mu stalo osudné. Letos v březnu se jedné noci v mlýně vznítil požár a majitel se už ráno neprobudil.

Čerti si při natáčení zahrávali s ohněm

Hrátky s ohněm mohly skončit tragicky i pro herce, kteří před 33 lety pohádku natáčeli. Scény pekla nevznikaly v ateliérech, ale v opravdových jeskyních ve Velenicích u České Lípy. Určitě si pamatujete, jak ve filmovém pekle ohně plály hned na několika místech. Čerti kolem nich chodili v kostýmech vyrobených z vysoce hořlavých materiálů, sám lucifer Karel Heřmánek měl od jisker propálený plášť! Herec Jan Bubeník tehdy dokonce skončil v nemocnici s popáleninami nohou. Po této nehodě se na místě posílila požární bezpečnost a v pohotovosti byla i sanitka.

Půvabné princezny Angelina a Adélka

Aby se ale nevzpomínalo jen na nepříjemné a tragické události, přidejme jednu veselejší historku z natáčení. Prozradila ji temperamentní Dana Bartůňková, která si zahrála rozmazlenou a namyšlenou princeznu Angelinu. Při natáčení scény s kočárem, kdy Petr zastaví splašené koně, byla prý Daně zima, a tak jí lidé ze štábu nosili na zahřátí limonádu s rumem. "Byla jsem trochu ovíněná," přiznala herečka po letech. Až se letos budete na pohádku dívat, schválně si všimněte, jak má Angelina ve zmíněné scéně nápadně uvolněný pohled...

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky