Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tajemství Ivy Janžurové: Proč si nikdy nevzala muže, kterého milovala

Iva Janžurová
Iva Janžurová
Zdroj: Profimedia
Iva Janžurová

Málokteré herečce se podaří rozjet kariéru v mladém věku a udržet se na výsluní až do pozdního stáří. Iva Janžurová (78) si ve světě divadla a filmu vydobyla tak silné postavení, že si své role mohla i vybírat. Zato v lásce zpočátku dost tápala. Muži o ni prý moc nestáli.

"Iva byla oblíbená, populární, atraktivní. Ale jednou se mi svěřila, že o ni muži nemají zájem,“ prozradil jednou režisér Juraj Herz. Podle jeho názoru byla Janžurová příliš nespoutaná a divoká, a potenciální nápadníci se jí proto trochu báli.

Herečce bylo už 26 let a žádná vážná známost se na obzoru nerýsovala. Iva přitom toužila po manželovi a rodině; svému temperamentu dávala průchod jen na jevišti a před kamerou, v jádru byla klidný typ. Během natáčení seriálu Píseň pro Rudolfa III. se do ní zakoukal kameraman Jan Eisner a Ivě svitla naděje, že konečně objevila svého prince. Když do Prahy vpadla sovětská vojska, pár se sblížil ještě více: Eisner natáčel vojáky v ulicích a Iva s Martou Kubišovou ho doprovázely.

Po dvou měsících chození se konala svatba. A hned za dalšího půl roku se mladí manželé dohodli na rozvodu. Žádné drama se podle Janžurové nekonalo, prostě se k sobě nehodili. Jenomže tehdejší soudy potřebovaly k oficiální rozluce pádnější důvody. Řízení se táhlo dlouho a manželé museli úředníkům dokazovat, že se navzájem skutečně nenávidí a jsou si odporní, přestože to vůbec nebyla pravda. "Ten proces rozvodu mě strašně rozrušil. Znechutil. Připadalo mi to nejapné, a tehdy jsem se rozhodla, že už to nikdy podstoupit nechci," vyprávěla po letech herečka.

Životního partnera poznala v režisérovi Stanislavu Remundovi (†84). Měli spolu dvě dcery a stali se jedním z nejstabilnějších párů českého showbusinessu. Jejich vztah byl neotřesitelný. Přesto Janžurová svému partnerovi na nabídku sňatku nikdy nekývla.

"Iva je nejlepší ženská na světě. Všechno dokáže zorganizovat, dobře vaří, ráda se směje. Kdyby mi kývla na sňatek, ženil bych se hned," nechal se slyšet Remunda.

Slavná herečka ale kvůli hořké zkušenosti s rozvodem zvolila svazek na hromádce a nikdy se nenechala zlomit.

Vztah se jako zázrakem obešel bez skandálů, přestože se párkrát vynořily drby o nevěře. "Byl to pěknej chlap a o ty bývá zájem, co vám mám k tomu víc říct," naznačila bulváru za svého života rodinná kamarádka Jiřina Jirásková. Babky ve vesnici, kde měla Iva chalupu, zase přetřásaly fámu, že Janžurová randí s Lubomírem Lipským. Remunda se totiž v mládí Lipskému dost podobal, a tak si ho s ním spletly.

Sama Iva ale nepřímo potvrdila, že nevěra v jejím vztahu s Remundou neměla místo. "Vekou hroli u nás hrál fakt, že když došlo k rozmíšce, nikdo z nás nechtěl utéct za někým třetím," prohlásila s tím, že klepům nikdy nepřikládala žádný význam.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky