Oldřich Lipský a Jiří Brdečka vytvořili parodii, která přenesla verneovskou atmosféru do filmu. Herecké výkony všech protagonistů byly natolik přesvědčivé, že se snímek právem zapsal mezi perly české kinematografie.
Většinou, když herci přijedou na natáčení, místní lidé by jim snesli modré z nebe. Jinak tomu ale bylo na Slovensku, v obci Čachtice, kde se film Tajemství hradu v Karpatech natáčel.
„Od prvního dne nás tam lidé nesnášeli a házeli po nás kameny, nikdo nevěděl proč. Tohle nikdo z nás do té doby nezažil,“ prozradil představitel hlavní role Michal Dočolomanský televizi Prima.
Bylo to však proto, že vesnici pár měsíců před pravými filmaři navštívili filmaři fiktivní, kteří od místních dostávali dárky a peníze, které už nikdy nevrátili. Trvalo prý pěkně dlouho, než si členové štábu důvěru lidí z obce opět získali a přesvědčili je, že jsou skuteční mistři svého řemesla.
Legendou se stal Miloš Kopecký, který i když zrovna nehrál, trávil veškerý čas na place a vše pečlivě pozoroval. Vždy všem pomohl, naslouchal a všechno vysvětlil. Večer pak hrál s Rudolfem Hrušínským a Vlastimilem Brodským karty.
Natáčení také komplikovalo počasí. Na rozdíl od většiny filmařů si tihle přáli, aby bylo ošklivo, a vůbec se to nedařilo. Celý týden natáčení venku svítilo sluníčko a bylo nádherně. Nakonec se muselo točit přes několik clon.
Málo se ví, že Oldřich Lipský nejprve vůbec nevěděl, komu roli hraběte Telekeho z Tölökö dá. V souboji byli Lasica, Sobota i Kaiser. Nakonec ji však získal Dočolomanský, kterého režisér znal z filmu Adéla ještě nevečeřela.
Ani v Tajemství hradu v Karpatech nenechali tvůrci slovenskému herci jeho hlas, musel ho předabovat Ladislav Županič.
„Čeština mi přitom nedělala vůbec žádný problém. Před vysokou jsem v Čechách dělal učňák – automechanika – a pochytil toho vážně dost. Pan Lipský ale říkal, že v té mojí melodice hlasu se to stejně odhalí,“ nechal se slyšet herec pro televizi Prima.