Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tajemství hradu v Karpatech: Místní lidé štáb nesnášeli a komplikovali natáčení

Když se řekne Jules Verne, vzpomenou si především lidé na nezapomenutelné filmové adaptace Karla Zemana
Když se řekne Jules Verne, vzpomenou si především lidé na nezapomenutelné filmové adaptace Karla Zemana
Zdroj: Archív Šíp.Deník.cz/VLMedia

Když se řekne Jules Verne, vzpomenou si lidé na nezapomenutelné filmové adaptace Karla Zemana. Verneův román Tajemný hrad v Karpatech však po několik let lákal scénáristu Jiřího Brdečku a režiséra Oldřicha Lipského. V roce 1981 se rozhodli - natočí jeho filmovou adaptaci. Věrni duchu svých předchozích společných prací ale snímek pojali jako parodii.

Verneův román, který vyšel poprvé v roce 1897, kombinuje vědeckofantastické a strašidelné dobrodružné prvky. Právě to lákalo dvojici Brdečka-Lipský, kteří toužili vytvořit fantazijní podívanou s odkazy na upírské příběhy. Dostat do filmu tuto atmosféru nakonec stálo hodně práce. Ne kvůli hereckým výkonům nebo scéně, kterou zaštiťoval Jan Švankmajer, ale kvůli počasí. Při natáčení nebylo po mracích, dešti anebo bouřce ani vidu ani slechu. Režisér tak musel použít několik clon, které dotvořily potřebnou náladu filmu.

I když trochu temné nálady si celý štáb zažil v reálu. Obyvatelé vesnice Čachtice, kde se také natáčelo, k nim nebyli vůbec přátelští. V minulosti z nich totiž vymámili peníze falešní filmoví tvůrci, a tak nevěřili nikomu, kdo se jako filmař tvářil. Nezastavili je ani známé tváře, které se jejich vesnicí "promenádovaly". Režisér Lipský totiž obsadil největší tehdejší hvězdy. Vidět tak můžeme Miloše Kopeckého, Vlastimila Brodského nebo Rudolfa Hrušínského, kteří si čas během natáčení krátili "maštěním" karet. Hlavní roli ztvárnil slovenský Michal Dočolomanský (Hrabě Teleke). Místní obyvatelé štábu nadávali, snažili se natáčení komplikovat nevstřícnosti a dokonce údajně po hercích házali kameny. 

Michal Dočolomanský Michal Dočolomanský Zdroj: Profimedia

Toho režisér Lipský původně nechtěl obsadit. V hledáčku měl české herce jako Luďka Sobotu a Oldřicha Kaisera nebo Slováka Milana Lasicu. Nakonec se ale rozhodl pro Dočolomanského, který se osvědčil v komedii Adéla ještě nevečeřela. I přes jeho perfektní češtinu ho předaboval Ladislav Županič, což herce trochu mrzelo. Režisér však argumentoval tím, že má sice perfektní výslovnost, prozradí ho ale melodie jeho hlasu. Zastoupit ho nechal i v nebezpečných scénách. Dočolomanský byl sice zvyklý provádět kaskadérské kousky sám, režisér mu to ale zatrhl a objednal si kaskadéra.

Sci-fi film se nakonec těšil velké oblibě. V kinech ho vidělo 1,2 milionu diváků.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU