Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Světlana Nálepková po himálajském výstupu skončila s otokem mozku

Světlana Nálepková
Světlana Nálepková
Zdroj: Profimedia.cz
Světlana Nálepková

Šansoniérka Světlana Nálepková sice na první pohled působí jako květinka, umí ale pěkně překvapit. Klidně nazuje na nohy pohorky, vezme krosnu na záda a vyrazí do nehostinné krajiny Tibetu. Jednou se jí to ale tak úplně nevyplatilo. 

Světlana Nálepková tíhne k východnímu náboženství, józe a meditaci už nějaký ten pátek. Pravidelně létá do Tibetu a doslova si to tam zamilovala. Ne vždy tomu ale tak bylo. Když tam byla Světlana poprvé, její zdraví to dokonce odneslo hospitalizací v nemocnici.

Poprvé se herečka a zpěvačka vydala na druhý konec světa roku 2012, a to zcela nepřipravena. Měla učit tamní děti v provizorní škole a nakonec si střihnout pětidenní trek, který jí měl ukázat právě krásy Tibetu.

Otřesný pobyt a chuť zemřít

Celý pobyt prý pro ni byl naprosto otřesný, od začátku se prala se zdravotními problémy. Značná nadmořská výška jí způsobovala neustálé nevolnosti, krvácení z nosu a záněty dutin. Navíc škola, ve které učila, se školou v pravém slova smyslu ani nedala nazvat.

„Škola tehdy ještě neměla žádné zázemí, neměla učebny, vyučovali jsme venku, 3500 metrů nad mořem na ostrém slunci a ve větru,“ prozradila deníku Aha!.

I přesto se rozhodla pětidenní trek před odletem neodvolat a zvládnout ho. To neměla dělat. Cesta pro ni byla doslova utrpením. Několikrát ji chtěla vzdát a raději někde zemřít, tak zle Světlaně bylo. Říkala si, že jestli to dá, už nikdy se do Indie nevrátí.

Špatný zdravotní stav a hospitalizace

Nakonec s velmi podlomeným zdravím odletěla domů, tam upadla do takového stavu, kdy nebyla schopná jíst, pít ani chodit a tři dny jen bezvládně ležela v posteli. Rodina ji chodila kontrolovat, zda dýchá a je ještě naživu. Nakonec musela být převezena do Motola.

„Tam mi našli streptokoka a do toho otok mozku,“ ukončila své vyprávění Světlana, která se brzy zotavila a na Indii začala opět myslet. Nakonec trvalo pouhé čtyři měsíce, než se do Tibetu znovu vrátila, ale tentokrát už mnohem připravenější a psychicky i fyzicky odolnější.

Dnes tam jezdí pravidelně a tento svět se stal jejím druhým domovem. Vítr, déšť i ostré slunce miluje, děti, které vyučuje, přímo zbožňuje a treky dává levou zadní. Nyní jí sice situace kolem pandemie koronaviru zakazuje vycestovat, ale Světlana nezoufá. Věří, že se do místa svého srdce opět vrátí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky