Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Komedie Světáci: Ovoce z lenina - jedna z nejvtipnějších scén byla vystřižena

Světáci provokovali komunisty, v trezoru ale neskončili
Světáci provokovali komunisty, v trezoru ale neskončili
Zdroj: Archív Šíp.Deník.cz/VLMedia

Kdo by si nechtěl žít na vysoké noze a navštěvovat luxusní pražské podniky? Přesně tak uvažovali tři kamarádi - fasádníci, kteří jeli za prací do hlavního města. Aspoň na jednu noc chtěli vypadat jako skuteční životem protřelí světáci. Jenže pak se seznámili s, jim ne zcela nepodobnou, trojicí lehkých dámiček. Poznáváte ten příběh? Světáci slaví 52 let od první klapky.

Ta padla na podzim, krátce po po srpnové okupaci sovětskými vojsky v roce 1968 a nálada na place neodpovídala tomu, že se zde natáčí satirická komedie. Režisér Zdeněk Podskalský tak hercům dovolil improvizovat. Navíc s Jiřím Sovákem trochu pozměnil scénář, který se ne všem úplně líbil. Projekt vypadal lépe a herci se do natáčení vrhli po hlavě.

Právě proto vznikly scénky se skvělým situačním humorem a hláškami, které zlidověly. Tato komedie baví i díky hercům. Mužskou trojici Vlastimil Brodský, Jiří Sovák a Jan Libíček vyvažuje trio Jiřina Bohdalová, Jiřina Jirásková a Iva Janžurová. Eleganci a pražskou atmosféru dodávají prvorepublikové hvězdy Jiřina Šejbalová a Oldřich Nový. Filmový Kristián původně ve filmu nechtěl hrát, bál se totiž, že by si mohl na stará kolena zkazit jméno. I jeho obsazení si musel režisér vydobýt. Dramaturgům se nelíbily Nového poznámky na dobu po únoru 1948. Když ale svolili, souhlasil i "starý elegán".

Film celkově a jeho provokativní scénář měl vlastně štěstí, že se mohl realizovat. Napsal ho Vratislav Blažek, který pocházel z venkova a do scénáře, jež vznikal v uvolněnějším roce 1968, vepsal i své osobní zážitky. A tak ve filmu mimo jiné zazní i rozhovor: "Svlíkni se.“ „Proč já první?“ „Protože jsi ve straně.“ "Světáci měli jedno obrovské štěstí. Sice vznikali až po srpnu 1968, ve chvíli, kdy scenárista byl dávno v emigraci, kdy se na Jiřinu Jiráskovou, Zdeňka Podskalského a další už hrnuly zákazy, ale ještě to byl takový šťastný okamžik, kdy se ty věci daly udělat. Definitivní zlom v kinematografii začíná rokem 1970,“ vysvětluje v rozhovoru s Janem Hergetem pro server irozhlas.cz filmový publicista Jaroslav Sedláček.

Film tak v trezoru, navzdory silné improvizaci a lechtivým scénám, neskončil. Sice se musel vystřihnout záběr v úvodní části filmu, který ukazoval na svítící neonový nápis s jedním zhasnutým písmenem na prodejně zeleniny, který zněl "ovoce z lenina", dohromady ho ale vidělo před tři miliony diváků a baví dodnes.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky