Spousta ve své době obdivovaných modelů nám dnes přijde již poněkud přežitá – namátkou romanticky přebujelé svatební šaty Lady Diany z roku 1981, tenkrát nedostižný sen mnoha žen. Která slavná nevěsta však zvolila šaty krásné, tradiční, ale i nadčasové, takové, jejichž styl bychom mohly bez větších problémů využít i dnes? Podívejme se na vybranou pětici, klasičky žánru i jim zdatně sekundující následnice.

Kytice konvalinek

Elizabeth Taylor se v roce 1950 provdala za svého prvního manžela, Conrada „Nikyho“ Hiltona, dědice slavného hotelového řetězce. Manželství, pro filmovou divu první z osmi (Richarda Burtona si vzala dvakrát), sice brzy skončilo rozvodem, ale Elizabethiny bílé saténové šaty s jemnou výšivkou z korálků a perliček, s tříčtvrtečním závojem s perlovou čelenkou a kyticí konvalinek udaly tón celé generaci nevěst. Vytvořila je Helen Rose, návrhářka filmového studia MGM, s kterou se ještě setkáme.

Jacqueline Bouvier se za budoucího prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho provdala v roce 1953. Velmi moderně vypadající nevěsta oblékla šaty s krátkým rukávem z hedvábného taftu barvy slonové kosti, bohatou sukni zdobily volánkové aplikace. Krajkový závoj, který měla ve svůj svatební den už její babička Lee, upevňovala čelenka z krajky a pomerančových květů. Na krku měla Jacqueline jednoduchou šňůru perel a v rukou kytici z růžových a bílých orchidejí a gardénií. Model vytvořila afroamerická návrhářka Ann Lowe. Ta vzhledem ke svému původu nebyla jako autorka nijak zmiňována, třebaže se jednalo o velmi talentovanou tvůrkyni, která pracovala pro elitu té doby. Ačkoliv sama nevěsta s šaty údajně nebyla příliš spokojená, staly se jedněmi z nejzmiňovanějších svatebních šatů 20. století.

Grace Kelly se stala aktérkou jednoho z nejromantičtějších milostných příběhů, který jako by sestoupil ze stříbrného plátna. Slavná filmová hvězda, držitelka Oscara, se v roce 1956 provdala za vládce miniaturního evropského knížectví a stala se kněžnou. Její svatební šaty, rovněž z dílny Helen Rose, se staly skutečnou ikonou svatebního designu 20. století. Sukni z hedvábného tylu doplňoval vysoký taftový pás a živůtek se stojáčkem a dlouhými rukávy potažený starožitnou krajkou. Jak se na královskou nevěstu sluší, součástí modelu byla třímetrová vlečka. Závoj byl zdobený perličkami, které tvořily i malý čepeček. Jediným nevěstiným šperkem byly drobné perlové náušnice.

Z rebelky okouzlující nevěsta

Šťastnou ruku měla při výběru svatebních šatů rovněž bývalá členka Spice Girls, Ginger Spice Geri Halliwell, která se z rudovlasé rebelky proměnila v okouzlující nevěstu. Když se v roce 2015 vdávala za šéfa stáje formule 1 Red Bull Racing Christiana Hornera, v bělostném krajkovém modelu s dlouhými rukávy s bohatou, splývavou sukní a jednoduchým závojem od návrhářky Phillipy Lepley vypadala jako víla. Její šaty, doplněné kyticí z růžových a bílých květů, působily jednoduše, ale nesmírně žensky, jako skutečná pohádková, ale nadčasová klasika.

Na vytříbenou tradici Grace Kelly navázala v roce 2017 australská topmodelka Miranda Kerr, když se provdala za spoluzakladatele Snapchatu Evana Spiegela. Její okouzlující svatební šaty z bílého hedvábí navrhla Maria Grazia Chiuri, kreativní ředitelka módního domu Dior. Uzavřené šaty s dlouhým rukávem byly zdobené látkou potaženými knoflíčky a motivem konvalinek, dlouhý závoj držela bohatá perlová čelenka. Kultivovaný model stále působí nesmírně vkusně a elegantně.