Na internetové streamovací platformě Voyo nedávno odstartovala další řada populární adrenalinové soutěže Survivor. V té se dva týmy pečlivě vybraných soutěžících z řad celebrit i dosud neznámých odvážlivců budou nyní dlouhé týdny budou snažit vydržet co nejdéle, aby se přiblížili k pěkné finanční odměně. 

Vítězství ale rozhodně není zadarmo. Po celou dobu se totiž účastníci budou nacházet v polních podmínkách. Z domova si směli přivézt pouze dvanáct kusů oblečení, chybí jim základní hygienické vybavení a o pohodlné posteli si nyní mohou nechat jen zdát. 

Také strava na ostrově je ve stylu nejznámějšího trosečníka Robinsona Crusoe. K jídlu jsou k dispozici velmi skromné zásoby, jinak si musí soutěžící poradit sami a sehnat v divočině ovoce, popřípadě se naučit rybařit. 

Soutěžící se domů vrací jako kost a kůže

Nebude chybět ani pořádný fyzický zápřah. Kromě adrenalinových aktivit, ve kterých mohou trosečníci získat výhody do dalších kol nebo odměny v podobě předmětů, které by se jim mohly hodit, budou spoustu času trávit stavbou příbytku, sběrem dřeva na oheň a dalšími důležitými činnostmi. 

Není žádnou výjimkou, že se v průběhu natáčení soutěžící potýkají se všemožnými zdravotními obtížemi. Běžně se vrací o pěkných pár kilogramů lehčí a pořádně vyčerpaní. 

Příkladem může být například modelka Andrea Bezděková, která se domů vrátila doslova jako kost a kůže, případně herečka Karolína Krézlová. Ta se vrátila s nehezkou zlomeninou prstu, jejíž následky si léčí dodnes.

Podle lékařky je Survivor nebezpečný

O rizicích, kterým se dobrovolní trosečníci vystavují, promluvila pro Kafe.cz lékařka interní medicíny a odbornice na zdravý životní styl Kateřina Cajthamlová. Tu televizní diváci znají například z úspěšného pořadu o hubnutí Jste to, co jíte. 

“Je mi jich, chudáků, docela líto, protože nejspíš vůbec netuší, jaké dopady na jejich zdraví může účast v Survivoru mít. Hladovění spojené s velkým fyzickým výdejem není pro tělo vůbec prospěšné,” sdělila na úvod. 

Experimenty s extrémními podmínkami v rámci vědy již v minulosti proběhly. Jaké měly výsledky, popsala Kateřina Cajthamlová na rovinu. “V roce 1942 se uskutečnil takzvaný Minnesotský experiment. V tom zdraví mladí muži byli vystaveni hladu a náročným aktivitám. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat,” uvedla. 

Tělo jede na dluh a spaluje svaly

"Při hladovění po čase dojde k tomu, že člověk vyčerpá své rezervy a poté začne prakticky spotřebovávat svou vlastní svalovou hmotu. Jeho tělo navíc nemá kde brát, a tak se svaly po sportovním vypětí nemůžou ani správně zregenerovat. Takhle si sice užijí pár týdnů na ostrově, ale je možné, že s následky na jejich fyzickém stavu se budou potýkat ještě roky,” varovala před možným nebezpečím lékařka. 

“Kromě toho se ukázalo, že hladovění má velmi negativní dopad také na psychiku. Ti mladí muži v experimentu se stávali samotářskými, nespolečenskými a jejich vztahy byly čím dál vyhrocenější. V televizi je to ale právě to, co diváky baví,” podotkla Kateřina Cajthamlová. 

Podobný efekt podle jejího názoru na člověka mohou mít také všechny momentálně moderní přerušované půsty a podobné diety. “Pokud je člověk trénovaný sportovec, negativní efekt to na něj bude mít zrovna tak, ale má ve svalech větší rezervu, a tak se s tím lépe popasuje. Pokud ale někdo do Survivoru dorazil již hubený a ne příliš zvyklý na pohyb, jeho fyzička se dost pravděpodobně ještě zhorší,” uzavřela Kateřina Cajthamlová.

Související články