Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Miloš Zeman zůstává v nemocnici, co všechno víme o jeho diagnóze?

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Miloš Zeman

V neděli po poledni novináři čekali na premiéra Andreje Babiše, který měl v Lánech domluvenou schůzku s prezidentem Milošem Zemanem. Jenže pak ministerský předseda beze slova zmizel zadním vchodem a po chvíli ze zámku odjela houkající sanitka, v níž ležela hlava státu. Okamžitě se proto objevily spekulace, co přesně se stalo.

Ještě před pár dny to vypadalo, že Miloš Zeman odvolí ve volební místnosti a zůčastní se povolební televizní debaty. Pak ale mluvčí Hradu Jiří Ovčáček oznámil, že prezident ze zdravotních důvodů ruší veškerý víkendový program. Každého proto asi zarazilo, že premiér Andrej Babiš na schůzku do Lán vůbec zamířil.

Ke schůzce s Babišem prakticky nedošlo

Jak se podařilo zjistit deníku Blesk, k setkání Zemana s Babišem prakticky ani nedošlo. "Premiér byl sice v Lánech hodinu, ale s prezidentem se setkal jen krátce, maximálně čtvrt hodiny," řekl jeden ze zdrojů, který si přál zůstat v anonymitě.

"Babiš se s ním skoro neviděl. Chvilku byli spolu sami, ale ve své podstatě si myslím, že je vyloučené, že spolu něco projednali," doplnil další člověk z prezidentova okolí, podle kterého byl Zeman příliš slabý na to, aby s premiérem vedl diskuse.

Jiří Ovčáček pak ke schůzce uvedl, že Miloš Zeman Babiše nepověřil sestavením nového kabinetu. Později vyšlo také najevo, že prezident měl původně do nemocnice nastoupit už v neděli večer. Protože ale trval na tom, že se chce sejít s Babišem, odvezla ho sanitka údajně až po jejich setkání.

I Hrad později na svém webu potvrdil, že šlo o plánovaný převoz a Miloš Zeman souhlasil s hospitalizací. "Prezident republiky Miloš Zeman na základě doporučení svého ošetřujícího lékaře prof. Miroslava Zavorala vyslovil souhlas s hospitalizací v Ústřední vojenské nemocnici v Praze," uvedl prezidentův mluvčí na webu Pražského hradu.

Vzhledem k tomu, že Hrad neposkytuje příliš informací k tomu, co se s prezidentem děje, konvoj sanitky a dalších aut působil víc než dramaticky. Ve svém voze jel kancléř Vratislav Mynář a přítomný byl i šéf protokolu Vladimír Kruliš. I když v areálu nemocnice postávalo několik policistů, novinářům se podařilo vyfotit a natočit Miloše Zemana, který působil, že je v bezvládném stavu.

Zeman nechce veřejnosti sdělit diagnózu

To sice později Vratislav Mynář popřel s tím, že prezident během převozu pouze usnul, jak je to ale doopravdy, ví nejspíše jen samotní zdravotníci. Když pak v neděli odpolene před novináře předstoupil ředitel nemocnice a Zemanův ošetřující lékař Miroslav Zavoral, příliš podrobností nesdělil. 

"Důvodem hospitalizace jsou komplikace, které provázejí jeho chronické onemocnění, pro které je u nás léčen. To znamená: my přesně známe diagnózu a tím způsobem jsme schopni zacílit léčbu. V tuto chvíli je pacient hospitalizován na pracovišti intenzivní medicíny ÚVN a je v péči odborníků," řekl s tím, že nemá souhlas prezidenta Zemana, aby sdělil národu jeho přesnou diagnózu.

Miloš Zeman přitom ve Střešovicích už ležel v polovině září, tehdy Hrad jeho pobyt vysvětloval tím, že trpí vyčerpáním a dehydratací. Blízké zdroje ale připouštějí, že situace je zřejmě mnohem závažnější. Podle nich prý prezidenta sužuje onemocnění jater, které souvisí s tím, že celý život holdoval alkoholu.

"Výsledky testů před třemi týdny byly tak špatné, že se rozhodl přestat pít úplně, jenže tělo začalo protestovat," řekl Blesku muž, který se pohybuje v blízkosti prezidenta. Ten prý nemá ani chuť k jídlu, a to je také důvod, proč ztrácel sílu. Nic z toho ovšem Jiří Ovčáček zatím nepotvrdil a jen doplnil, že Zeman je "nemocen".

Není divu, že se okamžitě rozhořela debata, nakolik má veřejnost právo vědět, co se s prezidentem Zemanem děje. "Myslím si, že pan profesor Zavoral řekl to, co říci mohl, a je z toho jasné, že prezidentův stav není žádná banalita," uvedl pro Blesk prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Občané mají právo vědět podrobnosti

Podle jeho slov by sám Miloš Zeman měl porozumět tomu, proč lidé chtějí znát podrobnosti o jeho zdravotním stavu obzvlášť v době, kdy skončily parlamentní volby. "Občané teď mají právo vědět, jestli je schopen svoji roli vykonávat. Ostatně vzpomeňme, jakou roli sehrála smrt pana doktora Beneše v roce 1948. Je i v zájmu pana prezidenta, aby dal souhlas lékařům informovat o jeho zdravotním stavu. Zacházet do detailů se jistě nemusí, ale utnul by tím spekulace, které ho lidsky poškozují," myslí si Kubek.

Zatím opravdu není jasné, proč Jiří Ovčáček o Zemanovu stavu více neinformuje. Lidé, kteří s prezidentem dříve pracovali, se ale shodují v tom, že se v nemocničním prostředí necítí vůbec dobře. "Myslím si, že jak jsem ho poznal, tak v těchto situacích (v nemocnici, pozn. red.) není komfortní a je mi líto, že ho doprovází takovéhle problémy. Myslím si, že to může těžko snášet," řekl Blesku bývalý hradní protokolář Jindřich Forejt.

"Jediné, co mohu potvrdit, je, že pan prezident je ve stabilizovaném stavu," uvedla v pondělí ráno pro Blesk mluvčí střešovické ÚVN Jitka Zinke. Jiří Ovčáček pak dodal, že na povolební vyjednávání by Zemanova hospitalizace neměla mít žádný vliv. Schůzky stran, které se dostaly do parlmentu, podle něj mohou zatím probíhat i bez účasti prezidenta.

Miloš Zeman se ze zdravotních důvodů už delší dobu pohybuje jen na invalidním vozíku.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky