Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Stravování podle štíhlé Kate: Dodržuje jídelníček s jasně danými pravidly

Vévodkyně Kate
Vévodkyně Kate
Zdroj: profimedia

Svět se zamiloval do diety nebo chcete-li do stylu stravování, které si oblíbila vévodkyně Kate. „Vaše poslední dieta. Francouzi ji drželi v tajnosti roky.“ napsal britský list Daily Mail. Přinášíme pár tipů, inspirovaných tímto hitem, které vám konečně pomohou zhubnout.

Musíte zjistit, proč tolik jíte

Mnoho odborníků na výživu francouzského dietologa Pierra Dukana hlasitě kritizuje. Vadí jim, že dieta - v první fázi založená téměř výlučně na bílkovinách - příliš zatěžuje organismus a že by bylo dobré zvýšit přísun ovoce a zeleniny. Pravdou ovšem je, že svět po Dukanově dietě šílí hlavně poté, co se za ni postavila britská vévodkyně Kate a také její matka, která díky ní zhubla na dceřinu svatbu.

Takže je přinejmenším dobré vědět, o co jde. Navíc jsme vybrali TIPY, za které dáme ruku do ohně a určitě vám pomohou zhubnout.

„Období hubnutí je obdobím války, kterou lze považovat za vyhranou pouze a teprve tehdy, když skončí trvalým mírem. Jenže žádný boj nelze vést bez úsilí ani bez strategie,“ píše Dr. Dukan. A o pár řádků dále dodává: „Jestliže jste vy, kdo čtete tyto řádky, ztloustli do té míry, že vás to začalo znepokojovat, je tomu tak proto, že jíte za jiným účelem, než pouze zajistit tělu výživu. Nemusím vás znát, a přece vás mohu ujistit, že vaše přibývání na váze zcela určitě není způsobeno tím, co jste snědli kvůli nutné výživě, nýbrž tím, co jste vložili do úst pro potěšení a ve snaze mírnit stres.“

Jinak řečeno: Dokud nebudete vědět, co si jídlem kompenzujete, a tuto příčinu nevyřešíte, trvale nikdy nezhubnete. Klidně běžte k psychologovi, aby vám pomohl problém rozplést, pokud na to nestačíte sami.

Najděte si jinou radost

Ať už se pustíte do čekoholiv, co vás těší, bude to pro vás přínosem a velkou pomocí v boji s nadváhou. Dr. Dukan tvrdí: „Zlomový moment, kdy se člověk donutí reagovat a odhodlá se vytáhnout do boje proti nadváze a vzdát se náhražkového potěšení, které je její příčinou, přichází tehdy, když si uvědomíme, že nás čekají jiné zdroje potěšení v jiných oblastech života. Tento příslib pak předznamenává, že se blýská na lepší časy.“

Náš tip: Dejte se do sportování. Nebo změňte druh pohybu. Podle odborníků pouhá skutečnost, že čelíte neznámé zátěži, zvyšuje váš výdej energie.

Vévodkyně Kate

Pro zajímavost: Povolená masa a mléčné výrobky

11 druhů mas: hovězí steak, svíčková a falešná svíčková, rostbíf, jazyk, sušené hovězí maso, telecí řízek, kotleta, játra nebo ledviny, vepřová, kuřecí nebo krůtí šunka bez tuku a kůže.

5 druhů mléčných výrobků: jogurt bez tuku, odtučněný tvaroh, čerstvý sýr, žervé, odtučněné mléko.

Dr. Dukan povolených surovin zmiňuje celkem 100 a zdůrazňuje, že hybnou silou této diety jsou jednoznačně bílkoviny.

Pijte vodu

Otřepané? Nikoliv. Velmi důležité. Ženy, které mají obecně citlivější a menší močové měchýře než muži, často záměrně nepijí, aby nemusely neustále odbíhat, nechat se vyrušovat při práci, trpět v dopravních prostředcích či používat nenáviděné veřejné toalety. Zkoušet zhubnout bez pití znamená nejen zaplavovat organismus toxickými látkami, ale může to vést až k omezení nebo dokonce úplnému zablokování úbytku hmotnosti, takže spousta úsilí přijde vniveč.

Méně soli

Člověk může, a dokonce by i měl, prožít celý život o stravě s nízkým obsahem soli. V organismu všelijak škodí, převážně proto, že na sebe váže vodu, což je problém hlavně pro ženy zejména v období hormonálního výkyvu (před menses, v přechodu, v těhotenství…). Sůl představuje látku nezbytnou pro život a v různé míře se vyskytuje ve všech potravinách. Přidáváná sůl je proto vždy nadbytečná – funguje pouze jako koření zlepšující chuť potravin, povzbuzuje chuť k jídlu a až příliš často ji používáme jen ze zvyku. Slané pokrmy podle doktora Dukana podporují tvorbu slin a žaludečních šťáv, jež povzbuzují chuť k jídlu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky