Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Rozhovor se Štěpánkou Duchkovou: co dnes dělá oblíbená moderátorka?

Štěpánka Duchková s manželem
Štěpánka Duchková s manželem
Zdroj: Vladimír Sysel

Známe ji téměř všichni. Svou kariéru ozdoby televizní obrazovky odstartovala v České televizi a deset let působila jako moderátorka na Primě a nevyhýbala se ani rozhlasu. Před časem dala záři reflektorů vale, ale ruce do klína rozhodně nesložila. Čím se baví a hlavně živí Štěpánka Duchková dnes?

„Televize i rozhlas jsou moje srdeční záležitosti a věnuji se jim stále. Natáčím pro TV Seznam pořad Moje místa. V internetové televizi XTV moderuji pořad Nebezpečně a v Českém rozhlase Region a DAB Praha pořad K věci. Dělám už ale mnoho let také mediální tréninky a výuku prezentačních dovedností pro politiky a manažery na různých úrovních,“ popisuje Štěpánka své aktivity. 

Synové Štěpánky Duchkové Synové Štěpánky Duchkové Zdroj: Vladimír Sysel

Zmínila jste mediální trénink pro politiky a manažery. Určitě potřebná věc, ovšem divákovi televize a hlavně tiskovek a rozhovorů s lidmi, kteří spravují náš stát v současné době připadá, že někteří chodí „za školu“ nebo vás zásobují omluvenkami.

Ti, co neumí mluvit, rukama školitele neprošli! Někdy nepříliš zdatní speakeři mají o sobě poměrně vysoké mínění a nemají potřebu se zdokonalovat. Naopak už se mi stalo vícekrát, že přišel klient, který byl šikovný, ale bojoval s velkou trémou. A ta se právě tréninkem dá zmenšit. Úplně odbourat ji ale nedoporučuji. Malá tréma je užitečná, protože drží člověka v koncentraci. To jsem si už mnohokrát vyzkoušela při moderování živých vstupů nebo společenských akcí. Jak jsem naběhla na pódium bez obav a bez pokory, obvykle to skončilo uzlem na jazyku nebo nějakým trapasem.

Štěpánka Duchková s rodinou Štěpánka Duchková s rodinou Zdroj: Vladimír Sysel

Moderování společenských akcí, ale i všechny ostatní Štěpánčiny aktivity teď, díky covidu, nemají na růžích ustláno, nebo jednoduše řečeno, prostě se nekonají. Jak jste prožívala a prožíváte onu současnou dobu „temna“?

Moderování společenských akcí a kongresů, pochopitelně, odpadlo, protože vše se odkládá na jaro. Ale televize i rozhlas vysílají dál. Ještě nedávno měli moji 11letí kluci online školu, takže když jsem nešla do práce, stála jsem permanentně u sporáku. Snědí toho hodně a hlavně chtějí omáčky, masíčka, knedlíky a polévky, takže už jsem totálně "uvařená" a úplně bez nápadu.

Synové Štěpánky Duchkové Synové Štěpánky Duchkové Zdroj: Vladimír Sysel

Máme tu období přípravy na nejkrásnější svátky v roce – Vánoce. Kdysi byl advent časem náboženských obřadů, rozjímání, ticha a střídmosti v jídle. Jak nám moderátorka prozradila, to momentálně u Duchkových neplatí.

To je fakt. Ještě tak trocha toho rozjímání tu sem tam panuje, ale ticho a střídmost v jídle to u nás nehrozí. Momentálně jste nás například zastihli při tvorbě adventních věnců. A letos mě to obzvlášť těší, protože jsme si je objednali od neziskové organizace Moje velké přání. Ta plní přání seniorům. Díky věncům vybere peníze na nákup zatepleného slepičího kurníku pro domov seniorů v Mlékovicích. Chtějí si tam pořídit šest slepiček a starat se o ně. Určitě je to pozdvihne na duchu. Moje babička s dědou za Prahou také chovali slepice. Když už jim zbyla poslední, tak to byl jejich miláček. Dokonce směla vstoupit i do domu, čehož mohutně využívala. Celé to vymyslela zakladatelka neziskovky Moje velké přání Marcela Nevšímalová. Skvělá ženská se skvělými nápady.

Štěpánka Duchková s rodinou Štěpánka Duchková s rodinou Zdroj: Vladimír Sysel

Manželka a synci tedy makají, ovšem nelení ani manžel. Sice vití věnců nechal na zbytku rodiny, ale jak fotka naznačuje, ani on nezahálí a našel si místo u plotny, kde vytváří pro své nejbližší nejrůznější laskominy. Že by třeba oblíbenou krmi své partnerky – drůbeží žaludky na smetaně?

Je pravda, že tahle mňamka patří mezi mé oblíbené, ale… Ale když se jí chci odměnit, musím k plotně sama a vytvořit si jí vlastními silami. Drůbeží žaludky mi, co má mysl sahá, nikdy neuvařil a obávám se, že ani neuvaří. Protočil by se mu pravděpodobně při jejich zpracovávání ten jeho vlastní. Ovšem jinak si nemohu stěžovat. Má dvě své speciality, které zvládá dobře. Pořád by jen pekl vepřová kolena a bůček, což tak úplně nelahodí mě.  Ovšem pochvalu, a hodně velkou, si přesto zaslouží. Umí skvělou kachní paštiku nebo sépiové rizoto, což jsou opravdu v jeho podání delikatesy.

Jak vidno, domácností moderátorky vládne i přes covid tvůrčí a optimistická atmosféra, takže dost již bylo obtěžování a šup od sluchátka opět k vití věnců. Ovšem na závěr by neměla chybět ani Štěpánčina předpověď dnů budoucích a toho, nač se těší.

V tom mám jasno. Těším se na natáčení pořadu Moje místa s Jitkou Asterovou, se kterou je velká legrace. A domluveno to mám i se Zorkou Jandovou, aktuálně mojí kolegyní z Českého rozhlasu. A těším se, až se zase bude svět točit normálně. Jsem opravdu optimistka, takže věřím, že už je to určitě za rohem.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky