Slovenský operní pěvec Štefan Margita prožije již druhé Vánoce bez své milované manželky Hanky. Populární zpěvačka, které fanoušci přezdívali “Hanička Písnička”, zemřela po vleklých zdravotních potížích na konci loňského srpna. V době úmrtí jí bylo 75 let. Pro vdovce Margitu tak nastalo velmi náročné životní období.

Letos ovšem nastane v jeho domácnosti, kterou dříve sdílel právě s Hankou, významná změna. O svátcích totiž v domě bude znovu znít její hlas - alespoň prostřednictvím hudby, kterou po sobě zanechala. V minulosti totiž zpěvačka vydala celou řadu vánočních písní, ze kterých nyní vznikla deska.

Hanku už znovu dokáže poslouchat

“Hanka nikdy nechtěla dělat vánoční album. Vždy natočila jednu písničku, nebo se naučila novou do vánoční Lucerny, a i když ji několikrát oslovili, celou desku nechtěla. Až teď došlo k tomu, že Supraphon posbíral všechny vánoční písničky, co natočila, a z nich udělal desku,” přiznal Štefan Margita pro server Aha!.

Dlouhou dobu nemohl nahrávky Margita ani slyšet. Nyní už je to pro něj ale znovu příjemné a poslech se stal příjemnou vzpomínkou na milovanou ženu. “Už ano, už jsem schopen ji poslouchat. Dlouho to nešlo, vůbec. Když jsem ji uviděl v televizi, přepínal jsem nebo ji úplně vypínal. Nešlo to. Teď už si ji zase pouštím,” potvrdil zpěvák.

Na svátky letos nebude sám. Hodlá totiž navštívit příbuzné na rodném Slovensku. “Třiadvacátého prosince poletím do Košic za rodinou. Už mám i dárky! Nenechávám je na poslední chvíli, protože se mi před dvěma lety stalo, že jsem něco objednal a nepřišlo to. Co pak řeknete na Vánoce, že to pošta nestihla? To není ono. Takže jsem všechno objednal včas přes internet, nemám nervy chodit do obchodu,” popsal své plány Štefan Margita s úsměvem.

O svátcích si pochutná na kapustnici

U rodiny ho čekají také některé tradiční vánoční pokrmy. “Bude tradiční kapustnica, tam se rybí polívka nejí. Dál si dáme bramborový salát, kapra, makovník. A Hanka vždycky dělala na druhý den pro rodinu, protože to měli hrozně rádi, její svíčkovou. Čtyřiadvacátého ráno nastoupila a do večera vařila. Tak ta už podruhé nebude,” řekl smutně.

Naopak vesele zavzpomínal na to, jaké to bylo, když si s manželkou pořizovali vánoční dárky. “Vždycky jsem jí nachystal překvapení a ona mě také. Ale to hlavní, co chtěla, třeba něco na sebe, to si musela vyzkoušet. Říkal jsem jí: Tak teď se nedívej, já to zaplatím, teď mi to zabalte. Přijeli jsme domů a ona se ptala: A že si to můžu zítra vzít?” sdělil Štefan Margita.

Související články