Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Po odstoupení královny Alžběty II. bude mít Kate s Dianou konečně jedno společné

Usměvavá vévodkyně z Cambridge
Usměvavá vévodkyně z Cambridge
Zdroj: Shutterstock.com

Ačkoli se provdala za prince, oficiálně se princeznou nestala. Usměvavá Kate, kterou navzdory neurozenému původu přijala bez výhrad jak královská rodina, tak britská veřejnost, užívá titul vévodkyně z Cambridge. To se ale může změnit.

Podle odbornice na historii královských rodů Marlene Koenig si královské tituly doslova zahrají na škatulata ve chvíli, kdy královna Alžběta II. odstoupí z trůnu. Princ Charles se stane králem a jeho dosavadní titul princ z Walesu by mohl přejít na jeho staršího syna Williama. Takový posun by učinil z Williamovy manželky Kate princeznu z Walesu - jde o stejný titul, který během manželství s Charlesem užívala princezna Diana.

Princ William s chotí Princ William s chotí Zdroj: Shutterstock.com

Marlene Koenig ovšem upozorňuje, že tituly se v britské královské rodině nedědí a na potomky nepřecházejí automaticky, udělit je může s konečnou platností jen panovník. Charles například získal od královny titul princ z Walesu až v době, kdy mu bylo devět let.

Přesto je dost pravděpodobné, že se Kate oficiálního titulu princezny dočká. Její postavení i popularita nekladou žádné překážky k tomu, aby nosila stejný titul jako předčasně zesnulá Williamova matka, kterou lid doslova zbožňoval a na jejiž památku je dodnes citlivý.

Právě kvůli ohledu na princeznu Dianu se princeznou z Walesu nikdy nenazývala Charlesova nová manželka Camilla, ačkoli jí tento titul po svatbě teoreticky připadl. Dopředu se také proslýchá, že se Camilla nikdy nestane oficiálně královnou - v případe Charlesovy korunovace se jí bude s největší pravděpodobností říkat "královna choť".

Princ Charles s Camillou Princ Charles s Camillou Zdroj: Shutterstock.com

Rošády vznešených titulů by podle odbornice měl být ušetřen akorát princ Harry. Ten se po narození třetího Williamova dítěte posunul v čekací listině na trůn na šesté místo, a v hierarchii královské rodiny není tak důležitý. S manželkou Meghan proto nejspíš zůstanou po zbytek života vévodou a vévodkyní ze Sussexu.

Otázkou zůstává, kdy se Charles stane králem. Královna Alžběta je stále čilá a o jejím možném odstoupení zatím nepadlo ani slovo. Spekuluje se ale, že by mohla břímě vlády předat synovi za tři roky, až dovrší 95 let.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky