Špionka Betty Pack: K získání informací používala vlastní tělo

Betty Pack
Betty Pack
Zdroj: Pinterest
Betty Pack

Slavná špionka Betty Pack se narodila 22. listopadu 1910 jako Amy Elizabeth Thorpe v americkém Minneapolisu proslula nejen svou krásou, ale také řadou milostných aférek. Své tělo používala jako nástroj k získávání tajných informací. Mezi agenty byla oficiálně přijata, když se jí podařilo vyzvědět tajnou informaci o plánu Německa zabrat československé pohraničí.

Betty, jak ji říkala přátelé a rodina, měla veškeré předpoklady stát se nejúspěšnější špionkou 2. světové války. Narodila se do rodiny amerického námořního důstojníka, její matka byla dcerou senátora. Díky tomuto rodinnému zázemí, důvtipu, inteligenci, krásnému tělu a absenci morálních zábran velmi brzy infiltrovala do diplomatických kruhů i srdcí mnoha vlivných mužů.

Své tělo používala jako pracovní nástroj výzvědných služeb. Velmi brzy, ve svých devatenácti letech otěhotněla, aniž by si byla vědoma, kdo je otcem dítěte. Aby z této situace nevznikl skandál, vzala si narychlo tajemníka britské ambasády ve Washingtonu Arthura Packa. Syna porodila tajně pět měsíců po svatbě, dala ho k adopci a nikdy později se k němu nepřihlásila. Z tohoto manželství mimo jiné vytěžila britské občanství.

Poté, co byl Artur převelen kvůli Španělské občanské válce do Madridu, ponořila se do tajných operací. Pomáhala dostat pravicové povstalce (později nazývaných podle generála Franca – frankisté) do bezpečí, koordinovala evakuaci personálu britského velvyslanectví ze severního Španělska a zásob Červeného kříže frankistům. Tyto aktivity skončily, když byla frankisty obviněna z republikánské špionáže. Za křivým obviněním stála očividně nějaká žárlivá žena.

S britským občanstvím začaly nové možnosti. Na podzim roku 1937 začala jedna z jejich prvních misí 2. světové války ve Varšavě. Stala se členem tajné zpravodajské služby Jejího Majestátu (MI6). Velmi rychle se sblížila se skupinkou mladých mužů pracujících pro polské ministerstvo zahraničí. Artur Pack, její manžel, v té době pracoval jako úředník na polském velvyslanectví. Když se spolu setkali, svěřil se Betty, že se zamiloval do jiné ženy. Jeho nová láska měla jepičí život, neboť záhy utrpěl mozkovou mrtvici a skončil v nemocnici.

Betty dostávala od MI6 měsíčně 20 liber na „zábavu“. Měla za úkol navazovat nové „vztahy“ s muži na vysokých pozicích. Později uvedla, že svým milencům umožňovala tělesné sblížení kdykoliv chtěli, tím měla zajištěný požadovaný tok informací, které potřebovala. Sblížila se i s osobním asistentem ministra zahraničí. Od něj získala informaci o šifrovacím stroji Enigma, který se polští kryptoanalytikové snažili prolomit. Snad díky této skutečnosti mohla Británie dekódovat německé rádiové depeše. V Praze získala Betty přesvědčivé důkazy o Hitlerových plánech na obsazení Československa. Na podzim roku 1938 ji velvyslanec nařídil opustit zemí. Odcestovala i s částečně zotaveným Arturem do Jižní Ameriky. Tam se ujal místa na velvyslanectví v Santiagu v Chile.

Když Betty opustila manžela, uchýlila se po krycím jménem „Cynthia“ do Ameriky. Jejím prvním úkolem bylo získat italský námořnický dešifrovací systém. Vyzískala kódy a šifry italského námořnictva, i zde její „nasazení“ dopomohlo Britům k vítězství v bitvě u Kerkenny ve Středozemním moři. Další nasazení jí zajistilo věhlas a slávu ve zpravodajských službách. Měla proniknout přímo do epicentra Vichistické vlády. Francouzský stát – Vichistická Francie vznikla v období druhé světové války od roku 1940 do roku 1944. Jako americká novinářka Cynthia se v květnu spojila s tiskovým mluvčím francouzského velvyslanectví Charlesem Broussem. I on podlehl nástrahám krásné a svůdné Betty a stal se jejím komplicem při zajištění šifer francouzského námořnictva. Nebylo možné je vyzískat jinak, než loupeží. Betty uspala vrátného šampaňským s drogami a zbytek vykonal zloděj najatý BSC (British Security Coordination).

Amy Elizabeth Thorpe alias špionka Betty Pack se i přes svou profesionalitu do Brousse zamilovala. Když se její manžel Artur Pack v roce 1945 zabil, provdala se za Brousee. Společně žili ve Francii až do 1. prosince 1963, kdy zemřela na rakovinu dutiny ústní. Brousse zemřel tragicky za deset let poté, zabila ho elektrická přikrývka.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky