Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Pohnutý osud Evy Klepáčové: Deprese a pokus o sebevraždu s dcerkou v náručí

František Filipovský a Eva Klepáčová v pohádce Hrátky s čertem
František Filipovský a Eva Klepáčová v pohádce Hrátky s čertem
Zdroj: ČSFD
Prohlédněte si všechny fotografie (10)

Herečku Evu Klepáčovou si pamatujeme hlavně jako Káču z pohádky Hrátky s čertem. Její vlastní život také začal pohádkově. Uspěla u filmu, provdala se za galantního a pohledného Josefa Zímu, brzy se jim narodila holčička, mladá rodina byla miláčkem národa. A pak přišla tragédie.

Eva Klepáčová se narodila roku 1933 do umělecké rodiny, oba rodiče byli tanečníci. Už jako malá dívka se prosadila v Dismanově dětském rozhlasovém souboru, po gymnáziu pak zamířila na DAMU. U zkoušek se poprvé setkala s o něco starším budoucím spolužákem Josefem Zímou. Z počátečního přátelství se stala láska a pár se stal nerozlučným. Klepáčová si dokonce původně měla zahrát po boku Zímy v pohádce Princezna se zlatou hvězdou, ale protože v té době byla těhotná a bříško se jí už rýsovalo, role byla nakonec svěřena Marii Kyselkové.

Pár Klepáčová - Zíma byl nicméně ve své době považován za hvězdný a příkladný. Líbivého "prince Radovana" pronásledovaly houfy fanynek, on ale zůstával věrný své Evě. Kvůli dotěrným ctitelkám museli manželé změnit své telefonní číslo, protože telefon vyzváněl i uprostřed noci.

Za rok po svatbě se ale stalo něco, co život doposud šťastné rodiny navždy poznamenalo. Zíma se společně s dalšími třemi kolegy vracel z vojenského cvičení, za volantem upadl do mikrospánku a v plné rychlosti narazil do stromu. Všichni cestující, včetně Zímy, utrpěli těžká zranění, zpěvačka Judita Čeřovská měla dokonce rozdrcennou pánev a hrozila jí amputace nohy. K tomu naštěstí nakonec nedošlo, ale další z pasažérů, režisér Jiří Jungwirth (+38) později v nemocnici zemřel.

Soud uznal Zímu vinným a udělil mu tříletý podmíněný trest, zákaz řízení a povinnost uhradit škody a léčebné výdaje. "Tři roky mi sráželi dvě třetiny z platu," svěřil se po letech herec.

Alena Vránová a Eva Klepáčová Alena Vránová a Eva Klepáčová Zdroj: ČSFD

Jeho manželka Eva skandál psychicky neunesla. Zhroutil se jí svět. Popadla několikaměsíční dcerku a chtěla s ní vyskočit z okna. Její matka jí na poslední chvíli dítě z ruky vytrhla, Evě však v sebevražedném pokusu zabránit nemohla. Eva skočila z okna bytu na Vinohradech. Její pád naštěstí ztlumily dráty elektrického vedení pro tramvaje, a tak Eva nakonec sice utrpěla vážná zranění, ale přežila. Maniodepresivní stavy ji však provázely celý život, z otřesu se nikdy zcela nevzpamatovala.

Teprve po letech se Zíma dozvěděl, že smrt režiséra Jungwirtha nezpůsobil přímo on. V brněnské divadelní restauraci potkal prokurátora, který ho v procesu soudil. "Přisedl si a povídá – mám něco, co vám možná trochu uleví. Řekl, že Jungwirth nezemřel přímo následkem té nehody. Když ho operovali, v jeho těle zůstal kus látky, snad obvaz, což byla skutečná příčina jeho úmrtí. Zjistila to pitva,“ uvedl Zíma v jednom rozhovoru.

Tím ovšem trable slavného páru neskončily. Po roce 1968 spadli oba herci do skupiny politicky nežádoucích. Zíma se přidal k dechovce a Eva pokračovala v práci pod různými pseudonymy. Prosadila se hlavně v dabingu, za který dostala v roce 2007 cenu za celoživotní mistrovství. Svůj hlas propůjčila například Nastěnce z populární ruské pohádky Mrazík.

Koncem života Klepáčová trpěla řadou nemocí a svého manžela navždy opustila v červnu roku 2012. Na jejím pohřbu zazněla píseň S láskou, kterou nazpívala společně s milovaným manželem několik let před smrtí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky