Ladislav Smoljak patřil k stěžejním hercům Divadla Járy Cimrmana. Na prknech slavného divadla stál ještě deset dní před smrtí. Nakonec zemřel v kladenské nemocnici, příčinou měla být rakovina vylučovacích cest a také zápal plic.

Smoljak byl celkem třikrát ženatý. Kromě dvou synů měl i dvě dcery Kateřinu a Alžbětu.

Kopnutí do známého herce

Jeho syn Filip tropí jedno pozdvižení za druhým. Veřejně obvinil svého bratra Davida z šokujících věcí. Neštítil se napadnout i Zdeňka Svěráka.

"V mládí možná byli přátelé. Později Svěrák otce několikrát podrazil. Ovládl prostřednictvím klanu Kotkových celé Divadlo Járy Cimrmana, rozdělil naši rodinu a nyní se snaží získat i naše zděděná autorská práva, která jsou ze zákona nezcizitelná," řekl na adresu Svěráka Filip.

Populárního herce nazval „ješitným bolševikem“. Mimo to ho obvinil i z toho, že nerespektoval autorský zákon a práva jejich otce jako divadelního režiséra. I do tohoto konfliktu zatáhl svého bratra Davida. „Můj bratr mu v tom usilovně napomáhá, když lže u soudu i na policii.“

Smrt maminky

Filip Smoljak osočil Davida Smoljaka i z toho, že má vinu na smrti jejich matky Soni. Veřejně řekl, že věc šetří policie a že je podezřelým z usmrcení z nedbalosti právě jeho bratr David.

Tuto svou domněnku opřel o skutečnost, že těžce nemocná maminka umřela den po svatbě vnuka. Podle něj ji David neměl na svatební hostinu vozit.

„Maminka bohužel zemřela v noci po svatbě svého vnuka, na kterou se moc těšila. Jsme z toho samozřejmě velmi smutní, stejně jako z toho, že takovou intimní věc někdo může zneužít pro svou osobní válku,“ reagoval pro TN David Smoljak. Zároveň dodal, že maminka na svatbu chtěla.

Oba dva synové známého herce se proti sobě postavili i ve volbách. Filip souboj s Davidem nakonec v senátních volbách prohrál. David postoupil do druhého kola se 42,87 procenty hlasů, Filip dosáhl jen 3,59 procent. David je tak senátorem za Prahu 9 už podruhé.

Postrach soudů

Filip Smoljak je u soudu jako doma. Soudí se nejen s rodinou, ale i dalšími lidmi či organizacemi. „Já a ani nikdo z dalších sourozenců - s výjimkou bratra - se o nic nepřeme. Jsme rádi, že Divadlo Járy Cimrmana pokračuje tak, jak si to náš otec přál. Bratr chce všechno měnit podle svých představ, a tak vede už několik let spory s každým, kdo se k jeho požadavkům nepřidá," řekl o celé situaci David Smoljak.

Filip dokonce žaloval Divadlo Járy Cimrmana, protože chtěl po něm vyšší autorský podíl z her jeho otce. Soud skončil smírem. Jediný ze čtyř dědiců má Filip Smoljak ten názor, že podíl jeho otce byl nespravedlivý. Od Divadla Járy Cimrmana získal téměř 88 tisíc korun odškodné.

Ani to ho neuspokojilo a nebál se zajít ještě dál. Žaloval kolem padesátky scén po celé zemi. V tomto případě se ovšem jednalo o mnohem menší finanční částky. Opět mu šlo o uznání režijního autorství her otce.

Související články