Existuje celá řada různých tvarů slunečních brýlí. Kvůli velkému výběru si opravdu každý najde ten správný tvar, který mu bude slušet. Podle čeho se při výběru řídit?

Trendy se vrací

Především starší dámy vzpomínají na to, jak v mládí nosívaly obrovské brýle po vzoru zpěvačky Nadi Urbánkové. Později začaly být trendy blýskavé zrcadlovky. Z módy nikdy nevyšly klasické tmavé brýle, které jsou prudce elegantní. Právě ty má v oblibě topmodelka Petra Němcová.

V posledních letech se vrací i trend brýlí, které jsou ve tvaru srdíček. Fantazie zkrátka nemá hranice. Oblíbené jsou například i různá zabarvení. Extravagantní růžové skla jsou v obchodech vidět častěji a častěji.

Módní doplněk

Sluneční brýle jsou skvělým doplňkem pro každého bez ohledu na věk. Stejně tak jako dioptrické brýle i sluneční jsou trendy záležitostí. Nejvíce trendy tvarem slunečních brýlí je oversized aviator sunglasses, pod kterým si můžeme představit klasické sluneční brýle ve tvaru pilotek. Jsou jen o něco větší než klasické pilotky, proto mají přívlastek oversized.

Tento tvar byl populární hlavně v sedmdesátých letech. Stejně jako trendy v oblečení se vrací i trendy v doplňcích. Pokud máte doma nějaký takový retro kousek, tak se nebojte ho vytáhnout ze své skříně. Nešlápnete s ním vedle.

Dalším nesmrtelným tvarem jsou klasické pilotky. Na ty nedá dopustit zpěvačka Heidi Janků. Pro takové brýle jsou typické především kovové obroučky. I rámy jsou z kovu. Hlavně kvůli svému jednoduchému designu se hodí k mnoha stylům oblečení. Pozor ovšem na to, jakou barvu obrouček volíte. Stříbrnou nebo zlatou je dobré sladit s barvou vašich šperků, jako jsou například náušnice a náhrdelníky.

Tvar obličeje jako klíč k úspěchu

Pro kulatý tvar obličeje jsou ideální hranaté sluneční brýle. Právě tento tvar opticky prodlouží a zeštíhlí obličej. Nejvíce na výběr mají lidé, kteří disponují oválným tvarem obličeje. Ti si můžou dovolit téměř jakýkoliv tvar a styl brýlí. Tento luxus má například bývalá první dáma Dagmar Havlová. Ta sluneční brýle střídá stejně tak, jako své oblečení. Jsou pro ni zkrátka dokonalým módním doplňkem.

Pokud máte širší čelo a užší bradu, tak se chlubíte obličejem srdcovitého tvaru. Ideální pro vás je vybrat si brýle, které sníží důraz na výraznější čelo, a naopak zvýrazní bradu. Vybrat si můžete mezi brýlemi oválnými, kulatými a pilotkami.

Ostré linie a výrazná dolní čelist jsou znaky hranatého tvaru obličeje. Pro takový typ jsou vhodné oválné sluneční brýle, které zjemňují tvrdost rysů a dodávají oblé křivky.

Síla filtru

Důležité je ujasnit si i fakt, na co budete brýle používat. Skla brýlí se liší na základě intenzity zbarvení. Stupnice 0 značí bezbarvý nebo jen lehce tónovaný filtr, kde propustnost světla je vysoká.

Stupeň 1 je světlý filtr, poté následuje stupeň 2, který je středně tmavý. Nejvíce používaným je stupeň 3. Právě ten mají sluneční brýle nejčastěji. Nejvíce intenzivní je filtr číslo 4. Ten je na brýlích, které si lidé berou k moři či na hory.

Zdroje: Popotik, Aleš Žejdl, Svět ženy

Související články