Trilogie letních bláznivých komedií Slunce, seno… patří k těm vůbec nejoblíbenějším českým filmům a hlášky z ní zná prakticky každý. Stejně tak jako nezapomenutelné postavy, které se v ní objevovaly. Jednou z nich byl i lékař Kája Kroupa v podání Josefa Stárka. Toho si diváci naprosto zamilovali. V mnoha filmech si jej ale neužili.

Přes noc hvězdou

Josef Stárek podle webu tvguru.cz pracoval jako číšník v jednom z pražských barů, kde na něj narazil režisér Zdeněk Troška. „Jednou jsem šel takhle po ulici a potkal Helenu s tlupou lidí, kteří táhli právě do tohohle hampejzu a prý ať jdu s nimi. Obsluhoval nás tam číšník Pepa, který už se s Helenkou pochopitelně znal. Když mě zpozoroval, jen vydechl: Režisér! A živej! Holky pomoc!“ vyprávěl kdysi Troška, který okamžitě chtěl, aby se Stárek v jeho snímku Slunce, seno a pár facek objevil.

A protože byl z druhého dílu trilogie hit, ze Stárka se prakticky hned stala hvězda. Lidé na ulici jej poznávali a on si jejich obdiv užíval. Ještě více si ale užíval peněz z honoráře, které utrácel za alkohol a také prostituty.

Smutný konec

Ještě během uvedení komedie Slunce, seno, erotika, ve které si Stárek roli Káji Kroupy zapakoval, byl na vrcholu. Následně ale začala jeho hvězda poměrně rychle zhasínat. Objevil se ještě v malé roli v Troškově pohádce Princezna ze mlejna a také v jedné epizodě seriálu Dobrodružství kriminalistiky. Bohémskému stylu života ovšem holdoval i nadále. Několikrát se stalo, že jej prostituti okradli. Na konci svého života pracoval jako prodavač párků v pražské zoologické zahradě. Zemřel v pouhých 48 letech v roce 1998 na infarkt.

Související články