Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Slováček bojuje proti 80: Cvičí, neklade si meze a stará se o Dádu

Felix Slováček
Felix Slováček
Zdroj: Profimedia
Felix Slováček

A je to tu. Všeobecně známý a uznávaný klarinetista, saxofonista, skladatel a dirigent Felix Slováček oslaví zanedlouho osmdesátiny a k tomu i šedesát let na scéně. A jelikož s muzicírováním ani v tomhle věku nemíní končit, naopak vyhrávat chce ještě dál a dál, chystá na 2. května ve velkém sále paláce Lucerna obří megaparty, na níž mu přijde k jubileu popřát slovem, nebo písní kolem třicítky přátel, celoživotních spolupracovníků i hostů.

„Původně jsem chtěl tenhle galakoncert uspořádat přesně na den mých narozenin, tedy 23. května, bohužel v té době bude v Lucerně probíhat rekonstrukce, takže nezbylo než změnit datum. Jednu výhodu to ale bude mít, a to tu, že nejdříve budu slavit s diváky a posluchači v Lucerně a na den mého zrození si uděláme oslavu rodinnou. Rozhodně ale ne doma. Dumám zatím ještě kde přesně, ovšem bude to určitě v nějakém vydařeném a příjemném restauračním zařízení. A necháme se obskakovat,“ informoval s úsměvem kafe.cz Slováček, který si v bohatém celodenním programu našel chvilku volna a přišel si s námi námi popovídat.

Druhého května bude bezesporu velký sál Lucerny pořádně natřískaný. Už víte, kdo přijde na tenhle mejdan jako gratulant?

„Jasně, bude to, jak jste uvedli, kolem třicítky hostů, například se na jevišti představí Helena Vondráčková, Leona Machálková, Michal David, Jirka Korn, Petr i Dalibor Jandovi, Marie Rottrová, samozřejmě i členové mojí rodiny a další a další a další. Současně pokřtíme i jeden krásný dárek, dvojcédéčko Felix 80 – Hity a rarity s nahrávkami, které ještě nikdo nikdy nevydal. Prostě bude to super akce, která je sice plánovaná na dvě hodiny, ovšem nejsem si vůbec jistý, zda se to v tomhle relativně krátkém čase dá stihnout. Uvidíme a třeba něco, nebo něco víc, přidáme. Aktivitě prostě meze klást nemíním."

Felixi, osmdesátka na krku, není to omyl a nezapsali vám do občanky špatné datum. Nespletli se na úřadech a nepřipsali několik let navíc? Řada lidí v tomhle věku se věnuje spíše krmením racků, brbláním na špatné časy a vysedáváním na lavičkách a drbům. Vy stále muzicírujete a navíc, mezi námi, ani na osmdesát let nevypadáte. V čem to je?

„No, a víte, že na tom něco bude? Racky mám sice rád, ale házet jim rohlíky opravdu nechodím. Na to fakt nemám čas. Podle toho, jak se cítím, tak určitě došlo někde k chybě. Nicméně, co je psáno, to je dáno, takže si osmdesátku na krku musím občas připomenout, i když dost nerad. Není to zrovna číslovka, která by mne těšila, ale realita je realita a nic s ní nenadělám, jednou je tu a nezbavím se jí."

Je fakt, že přibývající léta člověk nezastaví, na vás viditelně zub času nezapracoval a viditelně jste stále švihák. Prozraďte, kde berete síly na neustále aktivní procházku životem?

„Já si myslím, a snažím se to i dělat, že je třeba, aby když člověk chce, aby tělo nezrezivělo, se pohybovat. Já to mám tak, že mám doma stacionární kolo a minimálně každý druhý den vyskočím do sedla a šlapu a šlapu. Samozřejmě občas to i z pracovních důvodů nevyjde a jsem v takové fázi, že pokud mi jízda nevyjde a vynechám dva dny, tak se necítím nejlépe. A navíc jsem i tak trochu turista, což je další má libůstka a téměř sportovní aktivita protože po Praze chodím zásadně pěšky. Auto nemá nárok. A koneckonců i koncerty jsou pohybovou aktivitou a někdy i solidním cvičením, takže ano, dělám, co se dá."

Jak jsme zjistili, tak manželka Dáda si před nedávnem protrpěla chřipku, takže jste se stal i nákupčím a kuchtíkem, což bez poletování po obchodech a aktivitou u sporáku je v podstatě také pohybovou disciplínou. Nebo se mýlíme?

„To máte pravdu. Když prostě ležela v posteli a léčila se, tak jsem s chutí přispěchal na pomoc. A docela mě to bavilo. Takže, když jsem obrazil obchody, tak přišlo na řadu vaření. Musím se pochválit, dělám výbornou hovězí polévku, která má sílu a tedy i léčebné účinky. To je moje kuchařská chlouba a dobře zvládám i dělání steaků, umím připravit třeba i vaječné pochoutky atd. Prostě kuchyně není pro mne dřinou, ale tak trochu i potěšením."

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky