Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Skupina ABBA: Návrat na scénu?

Skupina ABBA: Návrat na scénu?
Skupina ABBA: Návrat na scénu?
Zdroj: www.isifa.com
Prohlédněte si všechny fotografie (9)

V červnu uplyne 45 let od chvíle, kdy se poprvé setkali dva muzikanti – Björn Ulvaeus (66) a Benny Andersson (64). A právě tehdy se začala psát historie jedné z nejslavnějších kapel 20. století, švédské skupiny ABBA.

I když oba muzikanti účinkovali v jiných kapelách, zjevně si padli, jak se říká, do noty a začali společně skládat. Na jaře roku 1969 přizvali ke spolupráci zpěvačky Agnethu Fältskog (61) a Anni-Frid Lyngstad (65), které už měly rozjetou slibnou sólovou kariéru. Společně natočili několik písní, přičemž některé z nich (People Need Love, Ring Ring) se staly ve Švédsku hitem. Osudový průlom v kariéře sympatické čtveřice však přišel 6. dubna 1974, kdy pod názvem ABBA zvítězili v soutěži Eurovize jako první neanglická kapela v historii. Z písně Waterloo se stal hit, který válcoval světové hitparády. A po něm následovaly další a další...

  • Vzpomínka první: Když se řekne ABBA, vybaví se mi náš starý kotoučák Tesla a písničky Dancing Queen, Money Money Money a S.O.S. Hulákala jsem při nich do vařečky a hrála si na to, že jsem krásná Agnetha.

Skupina ABBA Skupina ABBA Zdroj: www.isifa.com

ABBA: Velký soukromý propletenec

Při společné práci se často zrodí láska. To platí už věky a v šoubyznysu jde o velmi častý jev. Nejinak tomu bylo i v případě kapely ABBA, kterou ovšem láska nejprve spojila a pak tvrdě rozdělila.

  • Agnetha se za Björna provdala už v roce 1971 a rok před průlomovým vystoupením na soutěži Eurovize se jim narodila dcera Linda Elin (38), k níž po čtyřech letech přibyl syn Christian (34).
  • Frida byla provdaná už v letech 1963 až 1970 za Ragnara Fredrikssona, s nímž měla syna Hanse (48) a dceru Ann Lise-Lotte (44). S Bennym začala žít na konci 60. let, ale vzali se až v roce 1978, paradoxně ve chvíli, kdy Agnetha a Björn požádali o rozvod.

Komplikované soukromé vztahy v té době hluboce ovlivňovaly dění v kapele. I když jejich písně byly stále úspěšné – například alba Voulez-Vous (1979) se během jediného týdne ve Velké Británii prodalo 400 tisíc kusů! – nešlapalo jim to jako dřív. Manželství Agnethy a Björna bylo rozvedeno v dubnu 1980, Frida a Benny skončili společnou cestu životem v prosinci 1981. A kapela spěla k zániku...

  • Vzpomínka druhá: Původně krémová, pak spíš zašedlá plátěná taška s černě natištěným portrétem kapely ABBA (nebo čímsi, co je připomínalo) mě provázela celé dětství. A byla jsem na ni náležitě pyšná!

Skupina ABBA Skupina ABBA Zdroj: www.isifa.com

Opravdu už nikdy víc?

Rozpad ABBA ohlásila v roce 1982, kdy vyšlo dvojalbum největších hitů s názvem The Singles – The First Ten Years, a všichni členové se vydali vlastním směrem. Založili nové rodiny, věnovali se vlastním projektům. Björn a Benny zůstali přáteli a pokračují ve spolupráci. Když se v dubnu 2004 slavilo 30. výročí bombastického úspěchu písně Waterloo v Eurovizi, sešli se i s Fridou.

Všichni čtyři pak navštívili v roce 2008 ve Stockholmu premiéru muzikálu Mamma Mia!, Agnetha se však údajně ostatních členů stranila. Říká se, že na svého exmanžela Björna prý od rozvodu nepromluvila. V pravidelných intervalech se sice objevují spekulace, že by se kapela mohla dát dohromady alespoň kvůli jednomu koncertu, zatím ale zůstávají v kategorii snů. Vždyť na počátku 90. let ABBA podobnou nabídku odmítla, a to i přes nabízený honorář ve výši 1 miliardy dolarů!

Na druhou stranu švédský deník The Local na sklonku loňského roku zveřejnil vyjádření Agnethy, že možnost setkání s ostatními členy kapely nevylučuje stejně jako společné vystoupení ve prospěch charity. Tak uvidíme!

  • Zatím si jejich písničky můžeme užívat prostřednictvím nahrávek, více či méně zdařilých cover verzí a především díky zmiňovanému muzikálu Mamma Mia!, který se bude v Praze opět hrát od 22. do 25. září.

Skupina ABBA Skupina ABBA Zdroj: www.isifa.com

Tip Kafe.cz: ABBAWORLD v Praze

Milujete skupinu ABBA? Od 6. května se koná v pražském Slovanském domě interaktivní výstava ABBAWORLD. Rozsáhlá expozice přibližuje zásadní momenty v kariéře kapely. Návštěvníci mohou poslechnout různé nahrávky, vidět nikdy neodvysílaný obrazový materiál, kostýmy i repliku nahrávacího studia či šatny skupiny. Díky speciální technologii si dokonce mohou se členy skupiny zazpívat nebo zatančit ve videoklipu. Výstava trvá do 7. srpna 2011.

Tři zajímavosti o kapele ABBA

  • Do konce loňského roku skupina prodala přes 375 miliónů desek. 
  • ABBA nahrála kompilační album svých hitů i ve španělštině. 
  • Skupina koncertovala také v bývalém socialistickém bloku – vystoupila v „legendárním“ pořadu Německé demokratické republiky Ein Kessel Buntes, navštívila i Polsko a Jugoslávii.

Která jejich písnička je vaše nejmilejší? Napište nám prosím do diskuse, případně můžete připojit také svoji vzpomínku. Děkujeme.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU