Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Skryté dveře a symboly štěstí: Nahlédněte do apartmánu pověrčivé Coco Chanel

Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (12)

"Luxus musí být zároveň pohodlný, jinak to není luxus," říkávala slavná módní návrhářka Coco Chanel a její slova se nevztahovala jen na oblečení. Ve stejném duchu zařídila i svůj pařížský apartmán v ulici Cambon.

Apartmán byl součástí budovy č. 31, ve které Coco Chanel provozovala módní ateliér i butik. V bytě chybí ložnice, a to ze zcela prostého důvodu: návrhářka sem chodila jen pracovat, vést obchodní jednání a přijímat přátele; osobně přespávala v sousedním hotelu Ritz.

Ačkoli Coco Chanel v módě vyznávala jednoduchost, její byt byl plný dekorativních předmětů, které tu vystavila z lásky k orientálnímu umění i z pověrčivosti. Japonští jeleni a žába s otevřenými ústy měli přinášet štěstí, motiv pšeničného klasu zaručoval prosperitu. V apartmánu se také opakuje symbol lva coby astrologického znamení, ve kterém se Coco narodila. Ani křišťálové lustry nezdobí stropy jen tak náhodou - návrhářka prý věřila v hojivou moc křišťálu.

V bytě nemohly chybět ani vzácné dary od přátel zvučných jmen. Byla mezi nimi například ikona od Igora Stravinského, zlaté krabičky od vévody z Westminsteru, socha od Alberta Giacomettiho nebo obraz Salvadora Dalího.

Coco Chanel

Perličkou je, že Coco Chanel nenáviděla dveře a schválně je zakrývala dekorativními dřevěnými zástěnami. "Slečna Chanel doufala, že když dveře zakryje, její hosté zapomenou odejít," vysvětlila archivářka Odile Babin. Zástěny zdobí motivy kamélie, květiny, která je s módním domem Chanel dodnes spjatá.

Zrcadla byla zhotovena v osmiúhelníkovém tvaru po vzoru náměstí Vendome, kde se nachází hotel Ritz. Oktagonální tvar nese také zátka proslulého parfému Chanel No. 5.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky