Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kruté podmínky pro štáb filmu Skleněný pokoj: Co museli herci snášet?

Skleněný pokoj
Skleněný pokoj
Zdroj: Reprofoto/Youtube
Skleněný pokoj

Drama Skleněný pokoj bylo jedním z největších překvapení roku 2019. Pojednává o vzniku vily Tugendhat, kdy se na pozadí odehrává milostný příběh, který rezonuje celým filmem. Je až s podivem, jak autenticky je film natočen, když na to měl štáb jen pramálo času. Svazovaly ho totiž velmi přísné podmínky. A co dalšího se odehrálo na natáčení?

Premiéra filmu se odehrála v roce 2019. O rok dříve se natáčelo. Natáčení mohlo trvat je 33 dní, a to za velmi přísných podmínek. Vila Tugendhat nesměla být za žádnou cenu poškozena. Původní podlaha byla dočasně zakryta linem a postaveny byly i falešné příčky, aby se předešlo jakékoli nehodě. Jídlo a pití nepřicházelo v úvahu.

V jedné z hlavních scén je rozbito okno ve vile Tugendhat. Natáčelo se tak, že namísto rozbitého okna byl nainstalován falešný okenní rám, jehož sklo se mohlo poškodit.

Těhotenství

Herečka Hanna Alström během natáčení v Brně otěhotněla.

Herečka Carice van Houten bydlela se synem a chůvou přibližně 50 metrů od vily Thugenhat. I přesto měla přistavený vlastní karavan.

Kabriolet, kterým jezdí Liesel (Hanna Alström) a Viktor (Claes Bang), je Cord 812 z roku 1937.

Pro roli Liesen musel režisér najít herečku, která by byla jiná než Carice van Houten a zároveň s ní souzněla. Tip na Hannu Alström dostali díky holandské castingové režisérce. Režisér hned věděl, že je to ta pravá.

Dabing

Hlavní ženské role nadabovaly české herečky. Liesel mluví Aňa Geislerová a Hanu Kateřina Winterová.

Snímek by jen sotva vznikl bez finanční injekce. Zastupitelé města Brno pro něj schválili dotaci ve výši 4,3 milionu korun.

Producent Rudolf Biermann kontaktoval herečku Carice van Houten poté, co na festivalu v Cannes potkal přítele a jeho nová manažerka zastupovala i ji. Kvůli jejímu těhotenství spolu komunikovali pouze přes Skype.

Mezi nejnáročnější úkony patřilo zasněžování zahrady a okolí vily. Použita byla drcená celulóza, a to i na zasněžování centra Prahy. Celkem se jí spotřebovalo 250 kilogramů.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky