Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Simona Babčáková a jiní Zoufalci

Zdroj: Profimedia.cz

Životní zmatky nedospělých třicátníků jsou hlavním tématem hořké komedie, ve které hlavní role připadla herečce Simoně Babčákové (36).

„Já to mám jasný – na prvním místě zdraví, pak láska a pak chci harmonickou rodinu,“ říká hrdinka Simony Babčákové ve filmu Zoufalci. Zároveň je však nad slunce jasnější – jak divákům, tak, s postupem času, i jí samotné – že body číslo dva a tři jsou po boku jejího nemožně nafoukaného a hnidopišského přítele jen výplodem z říše snů.

Podobně „zoufale“ jsou na tom i její přátelé a vrstevníci, se kterými prožívá krizi Kristových let ve filmu Zoufalci: jeden už devět let studuje pedagogickou fakultu, kterou vlastně nikdy studovat nechtěl; další se ráda napije; třetí zase sbírá odvahu, aby své matce konečně řekl pravdu o své sexuální orientaci. Všichni se potácejí životem bez pevného ukotvení, jako poněkud přestárlí teenageři.

Simona Babčáková

„Ta dívka zářila.“

V civilu však životní cesta Simony Babčákové nepřipomíná neukotvené potácení ani v nejmenším. Od chvíle, kdy nastoupila na hereckou školu do Zlína, si sama velmi cílevědomě volila směr, kterým se její divadelní dráha bude ubírat, a režiséry, s nimiž bude spolupracovat. Každého ze svých hereckých guru oslovila sama a sama iniciovala další spolupráci.

Jako první přišel na řadu improvizátor Jaroslav Dušek, jehož půlnoční představení uviděla poprvé během divadelního festivalu ve Zlíně. Byla jsem bytostně zasažená, ani sedět jsem nemohla, jak mě to fascinovalo. Měla jsem pocit, že to znám odjakživa,“ vzpomíná. Ostatně, totéž setkání si dobře pamatuje i sám Dušek: „Z paměti se mi vynořují zvědavé zářící oči a nepřehlédnutelný nos. A velká energie. A jistá spřízněnost. A samostatnost. Sympatická drzost. Otevřenost i tah na branku. Ta dívka zářila.“

Simona se stala žákyní Duškových improvizačních seminářů, vzápětí se ovšem vydala cestou kamenného činoherního divadla, kde ji pro změnu inspirovala osobnost režiséra Vladimíra Morávka – právě pod jeho vedením působila tři roky v souboru divadla v Hradci Králové. A byly to značně vyčerpávající roky – jedno až dvě představení denně, každodenní zkoušení, neustálé premiéry a vysilující zájezdy, během nichž po hodinách strávených v autobuse herci nastupovali rovnou na jeviště: „Já prostě nemám tolik sil, jak to možná vypadá. Zjistila jsem, že mám hranici, kam jsem ochotná s tou obětí zajít. Simona Babčáková je pro mě stejně důležitá jako divadlo, nechci jedno na úkor druhého a naopak,“ komentuje svůj odchod z Hradce.

Nyní působí v souboru Dejvického divadla, které si, jak jinak, vybrala sama, když zhlédla jeho představení Bratrů Karamazových: „Zasáhlo mě to tak radikálním způsobem, že jsem si řekla: chci tam s nimi být,“ konstatuje.

Simona Babčáková - Nestyda

Nic neskrývám

Současně se ale ze Simony Babčákové – bytostně divadelní herečky, stala také filmová komediální hvězda. Režisér Jan Hřebejk ji po filmu U mě dobrý obsadil také do svého Nestydy, kde si zahrála opuštěnou manželku floutkovského spisovatele. Neodmyslitelnou součástí její hrdinky se tehdy stal i její výrazný nos – právě ten je totiž to první, co začne sukničkářskému manželovi na do té doby milované ženě vadit. Po premiéře Nestydy se jí ostatně na mindráky z velkého nosu novináři neustále vyptávali: „Dvanáctkrát jsem říkala, že jo, že s tím žiju v pohodě, ale po třinácté už jsem začala pochybovat, jestli je se mnou všechno v pořádku,“ říká Simona Babčáková.

Její filmové hrdinky – ať už manželka z Nestydy, nebo hrdinka Zoufalců – bývají přímočaré, věcné a upřímné ženy, které se svými partnery nehrají žádné hry. Na upřímnost sází i ona sama: „Mému partnerovi musí být jasné, s kým má co do činění. Nic neskrývám, nikde za rohem na něj nečeká žádné překvapení.“

Naopak největším překvapením v jejím životě se stal její syn Albert, kterého považuje za svůj každodenní zdroj radosti: „Mateřství je největší překvapení mého života,“ konstatuje. „Nečekala jsem, že to bude tak slastné a příjemné. S Albertem cítím každodenní blaženost.“

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky