Už nějaký ten rok kousek od města Karlovy Vary stojí nejstylovější dům v celém širém okolí. Dokonce byl nominovaný i na prestižní Českou cenu za architekturu. Pánem sídla je zde Jiří Bartoška. Stavba dokonale souzní s okolím, což ostatně bylo záměrem. Aby nijak nevyčnívala a zapadla do okolní romantické krajiny pod obrovskou skálou a blízkou zříceninou.

"Území patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 m.n.m., a proto je zde nutno počítat i s drsnějším podnebím. Návrh domu vycházel z tradičního tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít. Zároveň dům musel splňovat požadavky a funkce moderního domu, a to jak pro komfort letní, tak i zimní rekreace," je vysvětleno od architektů Víta Máslo a Davida R. Chisholma z ateliéru CMC Architects na webu extra.cz.

Dům je celý ze dřeva, hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny. V jižním křídle domu se nachází hlavní obytná místnost, kde můžete najít dekorativní svítidla z českého křišťálu a krásný krb s proskleným ohništěm. Aby celý prostor působil vzdušně, je obývací pokoj spojený s kuchyní.

Trávili tam čas hlavně během pandemie

"Materiály jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem Corten," pokračují v popisu domu jeho autoři.

Z kuchyně vejdete přímo na zastřešenou terasu, kde je také kuchyně, a to venkovní a za teplých letních večerů zde můžete i příjemně posedět. Poslední věcí v přízemí je ložnice a pracovna.

„Trávili jsme tam většinu času během pandemie. Manželka tam byla stále, já jsem občas jezdil do Prahy,“ prozradil jiří Bartoška pro Frekvenci 1. „Na Andělce jsme šťastní, je to tam oáza klidu,“ pochvaluje si svou “chalupu” ředitel festivalu.

Luxus snoubený s tradicí

Andělkou ji Bartoška nazývá z toho důvodu, protože se nachází v obci se jménem Andělská Hora, původně Engelsburg. Dům pak jako takový nese název Engel House a doopravdy ho nelze přehlédnout.

Horní patro pak zahrnuje pokoje pro hosty s koupelnami a toaletami a technickou místnost. Architekti si vzali do parády i zahradu. „Pro výsadbu dřevin byly použity druhy běžně se vyskytující v okolní přírodě doplněné o keře a květiny s nízkým nárokem na údržbu. Součástí zahrady je venkovní deseti metrový bazén vytápěný stejně jako dům tepelným čerpadlem,“ pokračují v popisu všeho, co má Bartoška k dispozici. 

Ačkoliv je stavba na první pohled velmi moderní, vychází ze vzhledu tradičních vesnických domků v Česku. Všimnout si můžete například sedlové střechy s typickými dřevěnými rámy. Engel House je zářným příkladem toho, jak lze i tradiční věci pojmout moderně a zároveň si dopřát tolik luxusu, kolik si jen přejete.

Zdroje: blesk.cz, aha.online.cz, extra.cz

Související články