Narodila se a vyrůstala v malém městečku v Pocono Mountains, oblasti v severovýchodní Pensylvánii, jako běžné americké dítě. Na jejích sociálních sítích je možné i dnes vidět tmavovlasého, nakrátko ostříhaného kluka usmívajícího se do objektivu. Život amerického teenagera, jakých jsou miliony, však dostal nový směr, když se mladík Shay ve čtrnácti letech identifikoval jako homosexuál. Na konci střední školy se začal účastnit travesti show, ve Spojených státech známých pod názvem drag. A zatímco na českých travesti show se účastníci nejčastěji stylizují do slavných zpěvaček, americké drag queens vystupují a dělají show samy za sebe. V této komunitě, mezi homosexuálními přáteli, se Shay rozhodl pro svůj coming out. A jako každý začátečník v oblasti drag měl i Shay svou „matku“, která mu byla průvodkyní a oporou v novém prostředí. Jeho „drag mother“ se přátelila s transženou Christine, která si všimla, jak si Shay po představení při převlékání kryje hrudník zcela ženským způsobem. Řekla mu, že je zřejmě trans. Shay, jenž v té době ani nevěděl, co to znamená, to nejdříve pustil z hlavy, ale myšlenka už byla zaseta.

Nepříjemná společnost

Když nastoupil na univerzitu, bydlel na mužském patře. Ale začal si uvědomovat, že ho mužské záležitosti nezajímají a že mu přítomnost tolika mužů není příjemná. Přitom měl o muže zájem, ale necítil se natolik komfortně ve svém těle, aby s nimi navazoval sexuální kontakt. Pomalu mu docházelo, že transžena Christine měla pravdu.

V prvním ročníku vysoké školy se Shay již identifikovala jako žena – vyházela všechno pánské oblečení a v Armádě spásy levně nakoupila spoustu dámského, o němž dnes přiznává, že už by ho znovu neoblékla. Nastoupila na hormonální terapii, což bylo značně komplikované, protože musela dojíždět až do Filadelfie. Prostředí její proměně také úplně nepřálo, a tak se rozhodla k ráznému kroku. Odstěhovala se do New Yorku a započala novou životní etapu. Našla si práci a k tomu se nechala zaregistrovat do modelingové agentury zastupující transgenderové modely Transmodel Agency. A dostavil se nečekaný úspěch – byla vybrána jako první trans plus size modelka pro kampaň značky Coverstory. A přidaly se další značky, které toužily založit své kampaně na stále populárnější diverzitě, například britská značka Yours Clothing, která vyrábí oblečení v plus size velikostech.

Pomoc druhým

Shay dnes žije v newyorském Brooklynu a zastupuje ji modelingová agentura We speak models, nabízející modelky a modely nejrůznějších etnicit, věku, tvaru i velikosti. Jejím mottem je, že již od svého založení v roce 2013 posouvá běžně přijímané standardy krásy. Shay je též hlasitou aktivistkou za práva translidí a horlivou propagátorkou sebelásky a sebepřijetí. Její instagramový účet je plný motivačních příspěvků týkajících se potírání diskriminace a pěstování tolerance. Dokázala se vyrovnat se svou sexualitou a nebojí se hovořit ani o tak osobních věcech, jako je seznamování. Ráda využívá on-line seznamovací platformy, s kterými začala experimentovat už během své proměny. Mezi její oblíbené patří například Tinder, protože tam se může identifikovat jako transgender už v profilu. Má totiž špatnou zkušenost, že byla často terčem nenávistných komentářů, pokud muži zjistili, že je trans. Naopak umí ocenit, když se seznámí s protějškem, který transženy akceptuje. Pak se nemusí bavit o jejím genderu, ale mohou probírat jiná, pro Shay mnohem zábavnější a zajímavější témata. Seznamky speciálně pro translidi ráda nemá, říká, že se nechce uzavírat do určité komunity, ale být součástí mainstreamu. Své velké tělo dokázala přijmout do takové míry, že se je nebojí ukázat ani v podobě pro mnohé jistě šokujících aktů, které beze studu vystavuje na sociálních sítích. Kritiku nepřipouští, odráží i poznámky týkající se zdravotních aspektů.

Jistě ne každému bude její prezentace sympatická. Obezita (na které má svůj podíl i hormonální léčba) na mnohé samozřejmě působí nezdravě. Ale čím může Shay skutečně inspirovat, je chuť jít si svou vlastní cestou a nenechat se ostatními a jejich poznámkami zatlačit do kouta. A to by mohlo být nejdůležitější poselství první známé trans plus size modelky na světě.