Alf je malý, chlupatý ufon s velkým nosem. Rád telefonuje a objednává si různé zboží. Přátelský a vtipný ufon měl neustále obrovskou chuť k jídlu. Jeho nejoblíbenějším pokrmem byla kočka na slanině s rajčaty.

Aby toho nebylo málo, řídil se mottem „Nul problemo – Žádnej problém“. Není se tak čemu divit, že se seriál Alf stal jedním z nejvtipnějších sitcomů americké produkce.

Loutka vs. člověk

Postava Alfa má zajímavou minulost. Loutkař Paul Fusco vymyslel tohoto plyšáka jako hračku, kterou strašil své děti.

Mimozemšťana Alfa ztvárnil v chlupatém kostýmu Mihály Mészáros. Herec maďarského původu se narodil s růstovou vadou. Měřil jen kolem 84 centimetrů. Kostým Alfa si oblékal pouze v těch částech seriálu, kdy je vidět celá postava.

V době, kdy byl Alf v záběru jen od pasu nahoru, ovládali ho loutkaři. Mihály Mészáros zemřel v roce 2016.

Náročné natáčení

Diváci milovali seriál i kvůli tomu, že Alf působil opravdu živým dojmem. Stál za tím fakt, že se jedna epizoda točila dvacet až pětadvacet hodin. Natáčení s touto unikátní loutkou mělo dvě fáze. V první byly scény, kdy byl Alf vidět celý. Ty se točily za pomocí již zmíněného Mihalyho Meszarose. Další scény se tvořily za pomocí hejblátek, díky kterým Alf v obličeji ožíval. Scény, kdy vede Alf s ostatními dialog, se díky tomu musely natáčet za přepážkami.

Pod loutkou se museli schovávat lidé, kteří ji ovládali. Aby nebyli vidět, museli být do podlahy na celém place vytvořené dveře a pod nimi díry, v nichž loutkaři stáli.

Náročné bylo i dabování. „Dělalo se to tak, že my, co jsme byli ve scéně, která se dabovala, jsme byli všichni ve studiu, takže jsme na sebe mohli reagovat. Nebylo to jako dnes, že se to dělá odděleně,“ vzpomínal Ota Jirák v rozhovoru pro Radiožurnál.

Seriál skončil z nepochopitelných důvodů téměř z dílu na díl. Velkolepý konec přišel na konci čtvrté epizody. Alfa má vyzvednout kosmická loď. Než se tak stane, dopadnou ho americké úřady a zavřou ho do tajné laboratoře. Tímto tak celý seriál skončil. Pátá řada se už nenatočila. Až v roce 1996 vznikl film Project: Alf.

Trápení pro herce

Po smrti už je i Max Wright. Americký herec hrál otce rodiny Tannerových. Pro Wrighta to byla jeho největší role. „Byla to velmi těžká a ponurá práce,“ řekl v rozhovoru pro magazín People. „Nesmírně jsem se těšil na to, až ji budu mít za sebou,“ dodal.

Jeho nechuť k natáčení byla opravdu velká. Po poslední klapce údajně odešel bez rozloučení a zmizel. Cestu k oblíbenému seriálu si našel až s odstupem času.

Další výraznou osobou v seriálu byla náctiletá Lynn Tannerová. Dcera Tannera byla první, kdo Alfa objevil. Dospívající dívka přiměla svou rodinu k adopci chlupatého mimozemšťana. Andrea Elson si za roli Lynn Tannerové vysloužila dvě nominace na cenu Youth in Film Award.

Související články