Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Selma Blair: S roztroušenou sklerózou bojuje všemi prostředky, už má i chodítko

Nemoc si nepřipouští a pokud to zdraví dovolí, neodpírá si.
Nemoc si nepřipouští a pokud to zdraví dovolí, neodpírá si.
Zdroj: Instagram
Nemoc si nepřipouští a pokud to zdraví dovolí, neodpírá si.

Roztroušená skleróza patří mezi nemoci, které se těžko odhalují a ještě hůř se s nimi žije. Na její vývoj se nedá připravit a nikdy se jí nezbavíte. Přesto nemusí taková diagnóza znamenat konečnou stanici!

Náhradní kariéra

Selma Blair je americká herečka. Mohlo by se zdát, že život před kamerou je pro ni splněný sen a od dětství po něm toužila. Čarování s fotoaparátem je jí ale mnohem bližší a do jisté míry je dnes součástí terapie, jak se poprat s roztroušenou sklerózou, kterou trpí už bezmála patnáct let. Nikdy své ambice nenaplnila a cestu k filmu vzala oklikou přes modeling. Jako většinu dnešních hollywoodských hvězd si ji vyhlédl agent a přesvědčil ji i rodiče, že Selmina tvář bude vydělávat. Měl pravdu, ale ne na dlouho. Povrchní krása a atmosféra nebyly nic pro mladou a vzpurnou dívku. U filmu mohla alespoň naplno rozvinout svůj komediální talent.

Má za sebou bohatou filmografii, o které si jiní američtí snaživci mohou nechat zdát. Ale jako by úspěch před kamerou musela vykoupit kotrmelci v osobním životě. Nevydařené manželství s Ahmetem Zappou trvalo pouhé dva roky a bylo spíš přehlídkou krizí a dohadů než ryzí lásky. Štěstí našla až po boku Jasona Bleicka a z jejich doposud nezpečetěného svazku mají syna Arthura. Osmiletý rošťák je pro Selmu v životě hnacím motorem.

Jedna z mnoha

Selma není sama, kdo chronickým onemocněním trpí. Stejné potíže má Regina Rázlová, politik Pavel Bělobrádek, zpěvačka Tina (léčbu odmítá), Jack Osbourne, otec známé komičky Amy Schumer Gordon, písničkářka Tamia Hill nebo spisovatelka Joan Didion. Nemoc si nevybírá. U někoho postupuje pomalu a daří se ji tlumit léky, jinému kolabuje imunitní systém a střídají se stavy mánie a deprese.

Bez léků, kortikoidů a antidepresiv je život s roztroušenou sklerózou těžký. Selma si přizvala na pomoc i speciální chodítko (prohlídnout si jej můžete v galerii) Díky němu tráví mnohem více času venku, se synem a koňmi, které nadevše miluje. Kontakt s lidmi, soustředění a vnímání reality potřebuje ze všeho nejvíce. I přes všechny problémy, které ji provází, se po několika béčkových filmech vrací před kameru v plné zbroji a ve dny, kdy nepropadá panice, natáčí jako o život. Už několikrát ale svou početnou základnu fanoušků vyděsila vzkazy, kdy vzdávala boj s nemocí a rezignovala na všechny snahy. Nemá podporu jen v rodině a na sociálních sítích, ale i v upřímném přátelství s mnoha hollywoodskými herečkami - Reese Witherspoon, Sarah Michelle Gellar nebo Jamie King.

Roztroušená skleróza

Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém napadá centrální nervovou soustavu (mozek a míchu), čímž způsobuje demyelinizaci. Nemoc postihuje zejména mladé dospělé (od 20 do 40 let) a její výskyt je častější u žen. RS ovlivňuje schopnost nervových buněk (neuronů) v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. U roztroušené sklerózy se mohou vyskytnout prakticky jakékoliv neurologické symptomy, které často přechází v invaliditu a neuropsychiatrické poruchy.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky