Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Sedmero krkavců: Martha Issová si sáhla na dno psychických i fyzických sil

Martha Issová v roli Bohdanky
Martha Issová v roli Bohdanky
Zdroj: Profimedia.cz

Jako by se zdálo, že se pohádky natočené po roce 2010 netěší takové divácké oblibě, jako jejich starší filmoví kolegové. Výjimkou je však pohádka režisérky Alice Nellis z roku 2015 Sedmero krkavců, která vychází z knižní předlohy Boženy Němcové.

Statečná Bohdanka se narodila do utrápené rodiny pekaře a jeho ženy, která ve vzteku proklela jejích sedm bratrů a oni se proměnili v krkavce. Jakmile se tento fakt dívka dozví, rozhodne se, že bratry zachrání. Rozehraje se tak napínavý příběh plný odvahy a lásky. I když se pod taktovkou Alice Nellis, která napsala také scénář, události od originálu trochu liší, právě mírné změny dodávají filmové adaptaci ten pravý říz.

A to doslova, jelikož si Martha Issová v roli Bohdanky zažila své. V originální povídce Boženy Němcové Bohdanka pěstuje len. Tady však dívka musí na košile svých sedmi bratrů zpracovat vysoké kopřivy, které herečka trhala holýma rukama. I když se to nemusí zdát, i žánr pohádky může být pro herecký výkon dost náročný. Právě na Martě je postaven celý příběh a ona ho musela svou energií hnát dopředu.

Martha Issová

Často byla unavená, ale natáčet se muselo. V lánu kopřiv, na okraji řeky, v krupobití, vše pantomimicky ztvárněno.  Záběry hor a jeskyní dovytváří drama hodné opuštěného Robinsona, který si, podobně jako Marta a její filmová Bohdanka, sáhla na dno psychických i fyzických sil.

Pohádka se těší na Česko-slovenské databázi plnými 75 %, což značí divácký úspěch. Obsazeni byli také slovenští herečtí kolegové, kteří jsou pro české obecenstvo neokoukaní, a tak nemají pocit, že se na plátnech kin stále objevují ti samí herci. Natáčelo se v Múzeu oravskej dediny, v obci Zuberec, na hradě Zvíkov a v Moravském krasu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky